« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Balıkkız, piramit boyu kadar dalacak

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

<ı>Meriç ENERCAN / HURGHADA

Serbest dalış rekortmenimiz Yasemin Dalkılıç, Mısır'ın Hurghada kentinde 105 metrelik yeni rekora hazırlanıyor. Yasemin, son derece iddialı ve ‘‘ 15 temmuzda kalbiniz benimle olsun’’ diye konuşuyor.

Kızıldeniz'in kıyısında gözleri ışıl ışıl parlayan bir genç kız var. ‘‘Divers Lodge’’ yatının üst güvertesinde son derece rahat, keyifli ama bir o kadar da hırslı bir genç kız: Dünya rekortmeni sporcumuz ‘‘balıkkız’’ lakaplı Yasemin Dalkılıç... Balıkkız, ‘‘Kızıl piramit'in boyu kadar dalacağım. Tam 105 metreye ineceğim. Geçen sene Bodrum'da kırdığım rekoru, Kızıldeniz'de 5 metre geliştireceğim’’ diye konuşuyor.

Yasemin Dalkılıç, piramitler ülkesinin yeni turizm cenneti Hurghada'da dördüncü dünya rekoruna hazırlanıyor. Büyük gürültü koparan bir denemenin en sessiz dönemindeki Dalkılıç, şöyle konuşuyor:

‘‘Türk olmak, Türkiye adına dalmak ve ülkem adına bir şeyler başarmaktan dolayı gurur duyuyorum. Kimse ile kavga etmek, çekişmek gibi bir amacım, hedefim yok. Ben zaten, serbest dalışın yapılmadığı Türkiye'de federasyonun sporcusu değilim. Bana Mısır'da dalış izni vermeyeceklerini söylediler ama, ben zaten onlardan bu izni istemedim ki.’’

AFİŞLERİ ASILI

Yasemin Dalkılıç, 16 kişilik özel bir ekiple hazırlanıyor yeni rekora. Hurghada'nın en önemli alışveriş merkezlerine, mağazalara Yaseminin boy boy afişleri asılı. balıkkız, bu ilgiye çok seviniyor. Bir de Türk gazetecileri yanında gördüğü için mutluluk duyduğunu söylüyor. ‘‘Buralara kadar gelip benimle olmanız ne güzel’’ diye konuşuyor.

BENİM SINIRIM YOK

Binbir rengin dans ettiği Kızıldeniz'de yoğun bir çalışma temposu içinde Dalkılıç. Egypt Air'in davetlisi olarak Kosmos Tur'un organizasyonuyla gittiğimiz Hurghada'da röportaj yaptığımız gün, 80 metrelik dalışlar yapıyordu. Balıkkız'a nereye kadar ve kaç yaşına kadar dalacağını sorduk:

‘‘22 yaşındayım ve 4 yaşından bu yana dalıyorum. Normal şartlarda 50-55 yaşına kadar dalabilirim. Dalma limitimi ise vücut gelişimi ve koşullar belirleyecek. Şu anda bir sınır yok. 115, hatta 120 metre olabilir. Daha büyük derinliklere de inebilirim. Belirlenen bir limit yok ve bu nedenle rekorun ucu açık.’’

Kiminle yarıştığını da sorduk:

‘‘Doğrusu, bir Amerikalı rakibim var. Antrenörüm Rudi'nin eski öğrencisi ve çok ciddi bir rakip. O, şimdi beni izliyor. Ben ise kendi kendimle yarışıyorum. Çünkü, ortaya çıkan rakibim yok. Sürekli kendimi geliştiriyor, daha iyi olmak için çalışıyorum. Kendime iyi bir rakip olduğuma inanıyorum.’’

DALIŞ 15 TEMMUZDA

‘‘İnsan neler hisseder, dalarken ve çıkarken’’ sorusunun yanıtı, kısa bir gülümsemenin ardından geliyor: ‘‘Dalarken hiçbir şey hissetmem. Çünkü, dünya ile bağlantımı keserim. Sadece her 15 metrede bir dokunan eli sayarım, derinlik belirlemesi için. Çıkarken bambaşkadır. Bir şey başarmanın o dayanılmaz mutluluğu sarar tüm benliğimi. Bir çocuk gibi şen olurum.’’

Her bir rekor denemesi, ortalama 500 bin dolara malolan ODTÜ matematik öğrencisi Yasemin Dalkılıç, Quantum, İntercontinental ve Divers Lodge sponsorluğunda 15 Temmuzda rekora dalacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz