BALIKESİR HABERLERİ

Balıkesir'den kısa kısa

AA / Devrim Derin,Mehmet Tosun,Süleyman ÖZAYDIN
27 Ocak 2015 - 08:15Son Güncelleme : 27 Ocak 2015 - 08:16

- Balıkesir'de 63 bin öğrenciye okul sütü dağıtılacak

YEREL HABERLER BALIKESİR

AA / Devrim Derin,Mehmet Tosun,Süleyman ÖZAYDIN

BALIKESİR (AA) - Balıkesir Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, il genelinde okul sütü dağıtımına 9 Şubat'ta başlanacağını bildirdi.

İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile okul sütü dağıtımı için alınacak önlemlerin görüşülmesi için düzenlenen toplantıda konuşan Cengiz, okul sütü dağıtımının ana okulu, uygulama sınıfı, ana sınıfı ve ilkokul öğrencilerine pazartesi, çarşamba ve cuma günleri yapılacağını söyledi.

Dağıtımın 200 mililitrelik ambalajlarda yapılacağını anlatan Cengiz, "Okul sütü dağıtımıyla ilgili şube müdürlerimize ve okul müdürlerine okul sütünün teslim alınması, okullarda muhafaza edilmesi, tüketimin öğretmenler eşliğinde sağlıklı bir şekilde sağlanması, boş kutuların geri dönüşüm amaçlı kullanılması konularında bilgilendirme yapıldı. Sütlerin okullarımıza sağlıklı ulaşması için her türlü önlem alındı. Balıkesir'de 470 okulumuzda 63 bin 369 öğrenciye süt dağıtımı yapılacak" diye konuştu.

- Bandırma'da 40 hektar alan ağaçlandırılacak

Bandırma Koyunculuk Araştırma İstasyonu Müdürlüğü bünyesinde bulunan 40 hektar alanın ağaçlandırılmasıyla ilgili çalışmalar başladı.

Bandırma Orman İşletme Müdürü Şükrü Açıcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Koyunculuk Araştırma İstasyonu Müdürlüğü ile ortaklaşa ağaçlandırma çalışmaları kapsamında 8 bin 500 fidan dikileceğini bildirdi.

İlk etapta 2 bin 500 fıstık çamı diktiklerini ifade eden Açıcı, "Türkiye'de yeşil alan ortalaması yüzde 24 iken bu oran Bandırma'da yüzde 10'dur. Bunun artırılması gerekiyor. Bu oran, Bandırma Koyunculuk Araştırma İstasyonuna ait 40 hektar alanın ağaçlandırılmasıyla artırılacaktır. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor ancak Bandırma ve çevresindeki alanların tarıma elverişli olması, ağaçlandırma çalışmalarımızı olumsuz yönde etkiliyor" diye konuştu.

- Pancar üreticilerinin fiyat sıkıntısı

Manyas Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Danç, şeker pancarının Manyas, Gönen ve Bandırma ilçelerinde iklimden kaynaklanan nedenden dolayı polar oranının düşük olduğunu, bunun da pancar üreticisini olumsuz etkilediğini bildirdi.

Danç, yazılı açıklamasında, piyasada pancar fiyatının polara göre ayarlanmasının üreticiyi zor duruma düşürdüğünü belirtti.

Emeğinin karşılığını alamayan bölge çiftçisinin, şeker pancarı tohumu ekmekten vazgeçtiğini anlatan Danç, şunları kaydetti:

"Yörede yetişen pancarlarda polar oranı yüzde 10-12 arasında değişmekte olup üreticinin eline de bu nedenle daha az para geçmektedir. Oysa hükümet tarafından uygulanacak taban fiyatta düşük polar şeker pancarının yetiştiği bölgeler de göz önüne alınıp standart bir fiyat uygulansın, örneğin taban olarak 10-14 polar arasında tek fiyat uygulamasına gidilsin. Üzerindeki oranlara da daha farklı bir ücret ödemesi yapılsın. İlgililerden bunu istiyor ve bekliyoruz. O zaman yörede pancar ekim alanı da artacaktır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Balıkesir'den kısa kısa hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ocak 2015 tarihinde saat 08 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Balıkesir'den kısa kısa haberi güncellenecektir.

  BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:30
  • Guneş
   06:19
  • Öğle
   13:23
  • İkindi
   17:08
  • Akşam
   20:05
  • Yatsı
   21:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı