Gündem Haberleri

  Balıkesir'de yardım dolandırıcılığı

  Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)
  09.10.2008 - 15:56 | Son Güncelleme:

  İZMİR Nevvar Salih İşgören Huzurevi'nde kalan 68 yaşındaki M.K.E.'nin dolandırıcılık oyunu, daha fazla kişiye ulaşarak yardımı artırmak için Balıkesir vali yardımıcısının imzasını taklit edip hazırladığı sahte belgeleri gazetelere gönderince bozuldu.

  Çok sayıda dolandırıcılık suçundan sabıkası olan M.K.E.'nin hesabında 14 bin 250 YTL topladığı ortaya çıktı.

  Balıkesir Huzurevi'nde kalan M.K.E., Balıkesir Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü'nce hazırlanmış gibi gösterilen sahte yardım toplama belgesi düzenledi. Belgeye, kaza geçirmesi sonucu yüzde 69 felçli kaldığını, çalışamadığını, geçim sıkıntısı çektiğini kızları Banu ve Burcu Ergör'ün üniversiteyi kazandığını, okuyabilmeleri için yardıma gereksinim duyduğunu ve bu nedenle bir ay süreyle yardım toplama izni verildiğini Ziraat Bankası'ndaki hesap numaralarıyla birlikte yazıp, çeşitli dernek ve sivil toplum kuruluşlarına gönderdi.

  M.K.E., ayrıca daha fazla kişiye ulaşıp bağış miktarını artırmak amacıyla da aynı belgeleri bazı gatelere ve köşe yazarlarına da faksladı. Uydurduğu acıklı yaşam öyküsüyle bazı gazetelerde haber olup, köşe yazılarında bahsedilen M.K.E.'nin hayatını haberleştirmek için bir başka gazetede muhabiri de harakete geçti. Gazete çalışanlarının ulaştığı Balıkesir Valiliği yetkilileri olayla ilgili bilgi sahibi olmadıklarını söyleyince konu, İl Dernekler Müdürlüğü’nden sorumlu Vali Yardımcısı Mustafa Erdoğan'a iletildi. Erdoğan'ın da olaydan haberinin olmadığını belirtmesinin ardından polis ekipleri soruşturma başlattı.

  HESAP NUMARASI ELE VERDİ

  Belgedeki hesap numarasını araştıran ekipler, M.K.E.'nin izini buldu. Geçen ocak ayında Balıkesir Huzurevi'nden İzmir'in Bornova İlçesi'ndeki Nevvar Salih İşgören Huzurevi'ne gönderilen M.K.E.'nin dolandırıcılık ve sahte belge düzenleme suçlarından sabıkalarının bulunduğu ortaya çıktı. Vali yardımcısının imzasını taklit ettikten sonra dolandırıcılık yaptığı tespit edilen M.K.E., İzmir'de gözaltına alındı. Asayiş Şubesi Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği'ne götürülen M.K.E.'nin banka hesabında 14 bin 500 YTL yardım parası toplandığı ortaya çıktı. İfadesinde, suçlamaları kabul etmeyen ve adının kullanıldığını ileri süren M.K.E.'nin, işlemlerin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edileceği bildirildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı