BALIKESİR HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Balıkesir'de Vali ve Başkana Gazeteciler Cemiyeti Şeref Üyesi Kartı verildi

DHA
11.01.2018 - 11:25Son Güncelleme :
DHA

BALIKESİR Büyükşehir Belediyesi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kentte görev yapan tüm gazetecilere ve ailelerine yemek verdi.  Balkonuk Center’deki yemeğe, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Zekai Kafaoğlu, daire müdürleri ve Balıkesir’in 20 ilçesindeki gazeteciler aileleri ile birlikte katıldı. Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, Vali Yazıcı ve Başkan Kafaoğlu’na Cemiyetin Şeref Üyesi Kartını verdi.

GAZETECİLERİN ÇALIŞMA KOŞULLARI DÜNYA STANDARTLARININ ALTINDA

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, etkinliğin açılış konuşmasında, Türkiye'deki gazetecilerin çalışma koşullarının dünya standartlarının çok altında olduğunu hatırlattı. Demir, “İşini iyi yapmak adına gece gündüz, kar kış demeden koşan, haberi halka yetiştirebilmek için zamanla yarışan meslektaşlarımız adına özel bir gün bu gün. Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. Çalışanlar adına iyi kazanımlar getirmesi nedeniyle biz gazeteciler için önemli bir gün. 57 yıl önce şanlı mücadele sonucu elde edilen haklardan neredeyse bu gün hiç biri elde avuçta kalmadı. Gazeteciler çalışma yeri, zamanı olmayan, fiilen tatil hakkı bulunmayan bir meslek sahibidir. Yıpranan, yıpratılan, zaman zaman her şeyin sorumlusu olarak görülen, cezalandırılan gazetecilerin, ülkemizdeki çalışma koşulları dünya standartlarının çok altındadır. Bölgelerinin sesi, gözü kulağı olan gazeteciler, hiçbir zaman alın terinin karşılığını alamıyor. Kendilerinden çok şey istenen meslektaşlarımız çok daha fazlasını hak ediyor. Bunu 15 Temmuz’da 80 milyon insanımıza gösterdik diye düşünüyorum. Türk medyası kalkışmanın ilk anından itibaren hiç tereddüt göstermeden demokrasinin yanında durdu. Seçilmiş hükümetin, milli iradenin yanında yer aldı. 15 Temmuz'da milletiyle bir olup tarih yazan gazeteciler, ülkenin maruz kaldığı darbe yönetiminde yitirdiği haklarını almayı hak ediyor” dedi.

GAZETECİLER BİZİM SESİMİZ GÖREN GÖZÜMÜZ

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Zekai Kafaoğlu, çalışan gazetecileri hatırlamanın bir gün olmaması gerektiğine inandığını belirterek, “Gazeteciler hayatın bir parçası, bizim gibi siyasilerin tam bir yoldaşı, mesai arkadaşı, bizim sesimiz, nefesimiz, gören gözümüz, duyan kulağımız. Tüm mesleklerde olduğu gibi gazeteciliği de ahlaklı ve erdemli yapmak lazım. Bizi biz yapan değerlere bağlı kalarak yapmak lazım. Tabi ki basın etik kuralları, basının kendi içinde de denetim mekanizmaları var. Mutlaka bu kurallara uyarak görevinizi yapmaya çalışıyorsunuz. Bizler de, yaptığımız tüm çalışmaları sizler vasıtasıyla vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz, sizleri bir paydaş olarak görüyoruz. Ben siyasete atıldığımdan bugüne, Altıeylül Belediye Başkanı olduğum dönemde de, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum dönemde de hep gazetecilerle iç içe oldum. Bütün gazetecilerin ulaşabildiği bir başkan olma gayreti içerisindeyim. Çünkü sizleri seviyoruz. Bu vesileyle çalışan gazeteciler gününü kutluyorum” dedi.

BASIN DEMOKRASİLERİN OLMAZSA OLMAZI

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ise, Balıkesir’deki gazetecilerle bir arada olmanın, bir akşam yemeğini birlikte yemenin mutluluğunu yaşadığını dile getirerek, “Ben tüm kalbimle basının, demokrasimizin, demokrasilerin olmazsa olmazı olduğunu düşünüyorum. Dördüncü kuvvet olarak adlandırılan basının ülkemizde de, aynı şekilde, aynı doğrultuda, demokrasiye hizmet ederek görevlerini yaptığını görmekten mutluyum. Balıkesir ilinde de tüm basın mensuplarımızın şehrimize katkı sunmak, şehrimizin eksikliklerini gidermek adına, kamu kurumlarında ya da özelde aksayan, eksik kalanları dile getirmek ve bizler tarafından yapılmasını, tamamlamasını, sağlama görevini layıkıyla yerine getirdiğini düşünüyorum. Bu görev yerine getirilirken insan haklarına, kul hakkına, riayet edilerek yapılması gerektiğini düşünüyorum. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutluyorum”  dedi.

Vali Yazıcı’nın konuşmasının ardından cemiyet başkanı Demir, Vali Yazıcı ve Başkan Kafaoğlu’na Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’nin Şeref Üyesi Kartını verdi. Vali Yazıcı ve Başkan Kafaoğlu da, meslek yaşamında 10 yıl ve daha fazla çalışanlara şükran belgesi verdi.

Hilmi DUYAR / BALIKESİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Balıkesir'de Vali ve Başkana Gazeteciler Cemiyeti Şeref Üyesi Kartı verildi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ

25 Eylül 2018, Salı
 • İmsak
  05:28
 • Guneş
  06:52
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  16:29
 • Akşam
  19:09
 • Yatsı
  20:27
Sayfa Başı