BALIKESİR HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Balıkesir'de gazeteciler kahvaltıda buluştu

DHA
10.01.2018 - 14:58Son Güncelleme :
DHA

BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle ildeki tüm gazetecilere kahvaltı verdi.

Kahvaltıya, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesirk Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Zekai Kafaoğlu, Balıkesir Basın İlan Kurumu Müdürü Tahsin Şahin, Balıkesir Valiliği Basın Halkla ilişkiler Müdürü Metehan Gedik ve çok sayıda gazeteci katıldı.

Kahvaltı sonrası açıklamalarda bulunan Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, gazetecilerin yıpranma konusuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Balıkesir’de 10 numara bir basın var. Sayı açısından da, kalite açısından da var. Bunlara yenileri eklenirken erozyona uğrayanlar da oluyor ama, bunlara karşı biz kendi mesleğimizin itibarını koruma noktasında, meslek ilkelerine bağlı kalan arkadaşlarımızla birlikte mücadele ediyoruz. Bizim dışımızdaki kurum ve kuruluşların da cemiyet etrafında kenetlenerek harekete geçeceğine inanıyoruz. Bu konuda yöneticilerinde bize destek vermesini bekliyoruz. Gazetecilerin elinde kalan belki de tek kazanım olan yıpranma süresi ile ilgili yeni bir düzenleme gündeme geldi. Meslektaşlarımızın 2008 yılı öncesi 5 yıl olan yıpranma süresi, basın kartı şartına bağlanılarak 2,5 yıla indirilmişti. Şimdi bu sürenin fiilen 2 yılın altına inmesi söz konusudur. Zor şartlarda, 24 saat özveriyle görev yapan basın çalışanları çok daha iyi olanaklarda çalışmayı, emekliliğinde daha iyi yaşamayı hak ediyor. Bu konudaki çalışmaları da yakından takip ediyoruz.”

“GAZETECİLER  ÖNEMLİ GÖREV İCRA EDİYOR”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Zekai Kafaoğlu basın mensuplarının önemli bir görev icra ettiğini belirtip, “Gazeteciler özellikle şehrimizin gelişmesinde, şehrimizin güzelliklerinin duyurulmasında yapılan çalışmaları topluma ulaştırmada ciddi gayret sarf ediyor. Biz siyasetçiler için, belediye başkanları için yerel basının son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Sesimiz oluyorsunuz, nefesimiz oluyorsunuz, elimiz ayağımız oluyorsunuz. Olumlu olumsuz her türlü yazılanlardan ders çıkarmaya çalışıyoruz. Tabi bizim göremediklerimiz oluyor, onları gösterme gayreti içerisindesiniz. Biz de mutlaka yaptığımız güzel işleri duyurma gayreti içerisindeyiz. Bundan dolayı teşekkür ediyorum. Tabi her meslekte olduğu gibi gazetecilikte de ahlaklı olmak, erdemli olmak, bizi biz yapan değerlere sahip çıkmak önemli. Bizi biz yapan değerler; sevgi, saygı, sabır, fedakarlık, sadakat, işini sevmek, bunlar önemli. Mutlaka meslek ilkeleriniz, etik kurallarınız var. Bunlar çerçevesinde işinizi iyi yapma gayreti içerisinde olduğunuzu biliyorum. Her şey gönlünüzce olsun” dedi.

BASIN DEMOKRASİNİN VAZGEÇİLMEZLERİ ARASINDA

Vali Ersin Yazıcı ise, basının demokrasinin vazgeçilmezleri arasında yer aldığına vurgu yaptı. Yazıcı, “Uzun yıllardır ülkede yöneticilik yapıyorum. Doğal olarak eksik olan, hatalı olan işleri eleştiren, bazen sert eleştiren basın mensuplarıyla karşı karşıya geldim. Ama insan haklarına riayet eden, kul hakkını gözeten tüm gazeteciler ki, Balıkesir’de buna inanıyorum, tamamına yakın arkadaşım bu konuda hassas. Eksiklerimizi, hatalarımızı, kusurlarımızı gösteriyorlar. Biz de onları düzeltme gayreti içerisinde oluyoruz. Tabi Balıkesir çok büyük bir coğrafya, birkaç grup halinde gazetecilerimizi gruplandırmak gerekiyor. Belki coğrafi büyüklük ve zorluklardan dolayı. Ama Türkiye’nin her tarafından sesler geliyor, biz bunlara dikkat ediyoruz. Gazetelerde herhangi bir kurumumuzdaki aksaklık ile ilgili tüm konular bizatihi benim tarafımdan sorgulanır. Eğer doğru buluyorsam, eksikliği ben de yanlış olarak nitelendirmişsem, değerlendirirsem mutlaka gereğini yapıyorum” diye konuştu.

BASIN MÜZESİNİ ZİYARET ETTİ

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, kahvaltı sonrası Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’nin projesiyle kurulan Basın Müzesi ve Medya Merkezi’ni ziyaret etti. Başkan Demir, gazeteciliğin teknolojik açıdan çok hızlı geliştiğini belirtip, müzede bu gelişime örnek olacak materyalleri gösterip bilgiler verdi. Vali Ersin Yazıcı da Türkiye’de her alanda teknolojinin yıldırım hızıyla ilerlediğini belirti.

Hilmi DUYAR / BALIKESİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Balıkesir'de gazeteciler kahvaltıda buluştu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ

29 Ağustos 2018, Çarşamba
 • İmsak
  04:58
 • Guneş
  06:26
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  16:56
 • Akşam
  19:53
 • Yatsı
  21:16

BALIKESİR NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Acar Eczanesi

  Merkez
 • Bacakoğlu Eczanesi

  Merkez
 • İnan Eczanesi

  Merkez
Sayfa Başı