BALIKESİR HABERLERİ

Balıkesir'de Atatürk'e hakarete tepki

DHA
11 Mayıs 2017 - 15:44Son Güncelleme : 11 Mayıs 2017 - 15:45

Balıkesir'de Atatürk'e hakarete tepki

DHA

Hilmi DUYAR- Coşkun YAMAN / BALIKESİR, (DHA)- BALIKESİR'deki sivil toplum kuruluşları, bir televizyon kanalında yayınlanan 'Derin Tarih' adlı programda Atatürk'e hakaret edilmesini, basın açıklamasıyla protesto etti. Atatürk'e hakaret edenlerle birlikte onları cesaretlendirenleri de kınadıklarını söyleyen grup, iktidarı göreve çağırdı.
Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği, Eğitim-İş, Anneler Derneği Balıkesir şubeleri, Balıkesir İş Kadınları Dayanışma Derneği, Balıkesir Çağdaş Eğitim Vakfı, Balıkesir Fotoğraf Sanatçıları Derneği, Balıkesir Yazarlar Şairler Derneği'nin ortaklığında Yeşilli Meydanı'nda gerçekleştirilen eyleme; CHP ve Vatan Partisi yöneticileri de destek verdi. Türk bayraklarıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında, Atatürk'ün kalpaklı bir portresi de meydana konuldu.
Programda Atatürk'e hakaret edildiğini hatırlatan Atatürkçü Düşünce Derneği Balıkesir Şube Başkanı İlhan Öner, "Kimi Atatürk'ün annesine iftira attı, kimi manevi kızına dil uzattı. Bunlar, tescilli Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlarıdır. Söylemleri hiçbir belgeye dayanmıyor, bilimsellikten uzak. Sinsi ve korkaklar. Atatürk'e saldırmanın mümkün olmadığı dönemlerde inlerine siniyorlar, fırsat bulduklarında saklandıkları yılan deliklerinden başlarını çıkarıyor, zehirlerini saçıyor, kinlerini kusuyorlar" dedi.
"HAİNLERİ CESARETLENDİRENLER VAR"
Açıklamasını sürdüren Başkan Öner, "Elbette bunları, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusuna, açıkça ve basın yoluyla hakaret edebilecek kadar cesaretlendirenler var. Bu alçakça iftiralara karşı sessiz kalınması, hiçbir tepki gösterilmemesi bunun bir kanıtıdır. Türkiye'nin kurucu cumhurbaşkanına yapılan hakaretlere karşı durmak öncelikle bugün cumhuriyeti, devletini yöneten siyasi yapının görevi olmalıdır. Bağımsızlık ve özgürlüğümüzü sağlayan, laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti olan cumhuriyetimizin kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk'ün bu ulusun kalbinde sonsuza dek yaşayacağı inancı ile bu hakaretleri yapan ve onları cesaretlendirenleri nefretle kınıyor ve büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarını saygı ve özlemle bir kez daha anıyoruz" dedi.
Etkinlikte emekli öğretmen Mustafa Keser de Atatürk için yazdığı bir şiiri okudu. Basın açıklamasına katılan vatandaşlar, "Mustafa Kemal'in askerleriyiz", "Gün gelecek devran dönecek, hainler halka hesap verecek" ve "Türkiye laiktir laik kalacak" sloganları attı. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı eylem, sessizce sona erdi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Balıkesir'de Atatürk'e hakarete tepki hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Mayıs 2017 tarihinde saat 15 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Balıkesir'de Atatürk'e hakarete tepki haberi güncellenecektir.

  BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Temmuz 2017, Perşembe
  • İmsak
   03:44
  • Guneş
   05:50
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:21
  • Akşam
   20:40
  • Yatsı
   22:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı