BALIKESİR HABERLERİ

Balıkesir Ülkü Ocakları Hocalı Katliamını Unutmadı

IHA
26.02.2015 - 14:23Son Güncelleme :

AZERBAYCAN CUMHURİYETİ’NİN DAĞLIK KARABAĞ BÖLGESİNDEKİ HOCALI KASABASINDA YAŞANAN KATLİAMIN 23. YIL DÖNÜMÜ BALIKESİR ÜLKÜ OCAKLARI VE MHP BALIKESİR İL KADIN KOLLARI TARAFINDAN DÜZENLENEN ETKİNLİKLERLE ANILDI.

IHA

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan katliamın 23. yıl dönümü Balıkesir Ülkü Ocakları ve MHP Balıkesir İl Kadın Kolları tarafından düzenlenen etkinliklerle anıldı.
Hocalı soykırımı anma etkinlikler Balıkesir Ülkü Ocakları tarafından Necatibey Eğitim Fakültesi toplantı salonunda düzenlenen panelle başladı. Panele konuşmacı olarak Rada Abbas, Perviz Samedov, Zülfiye Akdağ, Amina Veliyeva, Ramazab Hüseyinov katıldı. Panelistler soykırım zamanında yaşadıkları dönemi katılımcılarla paylaştılar. Panelin ardından MHP Balıkesir İl Kadın Kolları tarafından meşaleli yürüyüş düzenlendi. NEF önünden başlayan yürüyüş AHP Meydanında sona erdi. MHP Balıkesir İl Kadın Kolları Başkanı Semra Şık yaptığı açıklamada, "Çağdaş dünyanın gözleri önünde yapılan Hocalı katliamının 23. yıldönümündeyiz. Azerbeycan topraklarına ait olan ve savaştan önce 11 bin 356 kişinin yaşadığı Hocalı Kasabası 26 Şubat 1992 tarihinde Ermeniler tarafından yağmalanmış Türk Müslüman Halk büyük bir katliama maruz kalmış ve tamamıyla yok edilmiştir. Uzun süre cesetlerin alınması bile mümkün olmamıştır. Azeri resmi rakamlarına göre 83 çocuk, 106 çocuk, 70’den fazla yaşlı vahşice katledilmiş, 487 ağır yaralı, 1275 kişi rehin alınmış, 150 kişi kaybolmuştur. İnsanlık dışı her türlü işkenceye başvurulmuş, hamile kadınlar ve çocuklar Ermeniler tarafından hunharca katledilmiştir. İnsan Hakları Komisyonu 21. yüzyılın en büyük katliamı olarak değerlendirmiş, Azebeycan Parlamentosu katliamı Soykırım olarak ilan etmiştir. 300 Azerbeycan Türk’ünün Ermeni çetelerce öldürülüşünü bütün dünyaya duyuran gazeteci katliamı şöyle anlatıyor. Ermeniler vahşetin her türlüsü sanki ibret olsun diye yapmışlardı. İhtiyar dedelerin yaşlı anaların yüzleri jiletlerle doğranmış, genç kadınların göğüsleri kesilmiş, bebeklerin kafa derileri yüzülmüştü. Hocalı ile Agdam arasındaki 12 kilometre orman yolu boyunca cesetler dizilmişti. 1 milyon Azeri topraklarından oldu, aradan 23 yıl geçmesine rağmen zihniyet değişmiyor. Yapılması gereken saddece ırk soy olarak değil, tarih olarak da bizim öz kardeşimiz olan Azerbeycan halkına sahip çıkmak hepimiz "Ermeniyiz" diyeceğimize, hepimiz "Türküz" diyebilmektir. Hocalı soykırımını dünyaya kabul ettirmek, Azeri kardeşlerimizin öz topraklarına dönmesi için her türlü imkanı son sınırına kadar zorlamaktır. Milliyetçi Hareket Parti İl Kadın Kolları olarak Hocalı katliamını unutturmayacağız"dedi.
Düzenlenen etkinliklere MHP Balıkesir İl Başkanı Argun Atıcı, Balıkesir Ülkü Ocakları Başkanı Kürşat Can Ateş, ocak üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Balıkesir Ülkü Ocakları Hocalı Katliamını Unutmadı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2015 tarihinde saat 14 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Balıkesir Ülkü Ocakları Hocalı Katliamını Unutmadı haberi güncellenecektir.

BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:26
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  17:52
 • Yatsı
  19:27
Sayfa Başı