BALIKESİR HABERLERİ

Balıkesir Toplu Taşıma A.ş.’den Açıklama

IHA
24.08.2015 - 18:35Son Güncelleme :

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA OTOBÜSLERE BİNMELERİ İÇİN ÜCRETSİZ KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ AKILLI BALKART VERİLECEK

IHA

Balıkesir Toplu Taşıma A.Ş. tarafından, 65 yaş üstü ve engelli vatandaşların toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmalarıyla ilgili bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerin asılsız olduğu söylendi.
Balıkesir Toplu Taşıma A.Ş. bazı basın yayın organlarında çıkan haberler sonrası açıklamada bulundu. Balıkesir Toplu Taşıma A.Ş. tarafından yapılan açıklamada, "Çeşitli basın yayın organlarında, 65 yaş üstü ve engelli vatandaşlarımızın ücretsiz seyahatleri ile ilgili asılsız haberler çıkmaktadır. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi , 65 yaş üstü ve engelli vatandaşlarımıza yönelik Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ücretsiz veya indirimli seyahat kart yönetmeliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Yönetmeliğini uygulamaktadır. 12.02.2015 tarihli 173 sayılı meclis kararı ile uygulamaya başlanan Toplu Taşıma Yönetmeliğinin 18. Maddesinde Ücretsiz Taşıma; ’Milli Savunma Bakanlığı adına Emekli Sandığı’ndan kimlik kartı verilen gaziler, İstiklal Madalyası Sahipleri, Şehit dul ve yetimleri, belediye zabıta memurları, kanunlarla veya Bakanlar Kurulu Kararıyla ücretsiz taşınması hüküm altına alınanlar ile altı yaşına kadar olan çocuklar ücretsiz taşınırlar’ ifadesiyle tanımlanmıştır. İlgili yönetmelikler kapsamında Ücretsiz Taşıma hakkı sahibi yolcularımız Aile Sosyal Politikalar Bakanlığından verilen seyahat kartları, 65 yaş üstü için kimlikleri şoföre göstermek kaydı ile ücretsiz seyahat edebilirler. Bunun dışında, 65 yaş üstü ve ücretsiz taşıma hakkı bulunan vatandaşların; kullanımı kolay olması, şoförlerle diyaloğa girmek istenmemesi amacı ile ücretsiz Akıllı Balkart talebinde bulunmaları, ücretsiz taşımalarda yaşanan usulsüzlüklerin önüne geçilmesi, yasalaşan ve yönetmeliği beklenen devlet desteği kapsamında toplu taşıma araçlarını kullanma istatistiklerinin yapılabilmesi için vatandaşlarımıza Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliğinin 4. Madde 3. Fıkrada belirtilen ’Kişiler, birinci fıkrada belirtilen belgeleri ibraz etmek suretiyle toplu taşıma araçlarından ücretsiz veya indirimli yararlandırılır. Toplu Taşıma hizmetini sunan kurum ve kuruluşlar ile belediyeler, ücretsiz veya indirimli seyahat hakkının kullanılması ile ilgili kolaylaştırıcı tedbirler alır’ ifadesi de dikkate alınarak bir kereye mahsus 7,5 TL karşılığında kişiselleştirilmiş ücretsiz akıllı Balkart verilmesi kararlaştırılmıştır. Böylece ekim ayında yürürlüğe girmesi beklenen yönetmelik için alt yapı çalışması da hazırlanmaktadır. Ayrıca işletmeciler ile imzalanan protokol ve sözleşmelerde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Yönetmeliğine uyma zorunluluğu da yer almaktadır. Sistemimize bağlı çalışan tüm işletmecilere, en son 14.08.2015 tarihinde ücretsiz taşıma hakkına sahip yolcularımızın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından alınan seyahat kartları, kimlik veya ücretsiz akıllı Balkart ile biniş yapabilmeleri konusunda uyarılarımız yapılmış olup denetimlerimiz Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Daire Başkanlığı, Zabıta Daire Başkanlığı ve Balıkesir Toplu Taşıma A.Ş. tarafından düzenli olarak yapılmaktadır. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur" denildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Balıkesir Toplu Taşıma A.ş.’den Açıklama hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Ağustos 2015 tarihinde saat 18 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Balıkesir Toplu Taşıma A.ş.’den Açıklama haberi güncellenecektir.

BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ

10 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:25
 • Guneş
  08:11
 • Öğle
  13:12
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  17:52
 • Yatsı
  19:26
Sayfa Başı