Ege Haberleri

EGE

  Balıkesir susuz kalmayacak

  Hürriyet Haber
  13 Ocak 2015 - 01:30Son Güncelleme : 12 Ocak 2015 - 15:45

  BALIKESİR Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, kentte elektrik kesintilerine bağlı olarak içme suyu şebeke sularında kesinti yaşanmaması için 700 bin euro (1 milyon 900 bin TL) tutarında jeneratör satın alınacağını açıkladı.

  Balıkesir'in geçen 31 Aralık'ta elektrik kesintisi nedeniyle susuz kalması büyükşehir belediyesini harekete geçirdi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'nin Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlediği etkinlikte yaptığı konuşmada kar yağışında yaşanan sıkıntı ve bu sıkıntıların giderilmesi için yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Başkan Uğur, kentte bir daha elektrik kesintisine bağlı susuzluk yaşanmaması için 700 bin euro tutarında jenaratör alacaklarını söyledi.

  Başkan Uğur şunları söyledi:
  "Balıkesir, 2014 yılı sonunda olumsuz hava şartları dolayısıyla kapanan yollar nedeniyle ülke gündemine geldi. 30 Aralık'ta başlayan kar yağışı 31 Aralık'ta fırtına ile birlikte devam etti. Kurtarma araçları bir çok yere ulaşamadı. Balıkesir-İzmir yolu kapandı. Biz bu zaman zarfında yolların açılması için 600 ton tuz kullandık. Bu çalışmaları ilçe belediyelerimizin de katkısıyla 22 greyder, 4 dozer, 14 yükleyici, 7 kanal kazıcı, 3 tuzlama aracı ile yaptık. 560 kırsal mahallenin yolunu açtık. Yolda kalanlara 25 bin kumanya dağıttık. Bir de Balıkesir kent merkezinde su kesintisi yaşandı. Yüksek gerilim hattının kopması nedeniyle 12 saat boyunca İkizcetepeler'deki içme suyu arıtma tesisine elektrik verilemedi. Elektrik gitmeyince mevcut depolardaki sular tükendi. Su kesintisi dolayısıyla Balıkesir merkezdeki vatandaşlarımız mağdur oldu. Elektrik arızası dolayısıyla su kesintileri daha önce de olmuş ancak hiç bir önlem alınmamış. Biz olayı inceledik. Sorunu çözmek için yatırım yapmaya karar verdik. Şimdi 700 bin euroluk jenaratör alacağız. Bir daha Balıkesir elektrik arızası dolayısıyla su kesintisi yaşamayacak."

  "SAĞLIKLI SU İÇİN TESİS YAPTIRIYORUZ"
  Balıkesir'de arsenikli su olayını da hatırlatan Başkan Uğur, "BASKİ'nin faaliyetleri içerisinde, 'Suyu arsenik ihtiva eden mahallemize arıtma tesisi kuruyoruz' dedik. 'İnsanlarımızın sağlığına önem veriyoruz, sağlıklı su içmelerini istiyoruz' dedik. Bu arsenik işi bir, iki, beş yıllık iş değil. Bu 10-15 yıldır var. Kimse bu işe müdahale etmemiş. Büyükşehir olduktan sonra suyu arsenikli olan mahallelerdeki sorunu çözmek için, arıtma tesislerinin ihalesini yaptık, şu anda inşası devam ediyor. İnsanımıza sağlıklı su içireceğiz" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı