BALIKESİR HABERLERİ

Balıkesir peynirleri markalaşacak

DHA
05.04.2016 - 19:25Son Güncelleme :
DHA

AK Partili Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Balıkesir'deki peynir çeşitlerinin tanıtımı için harekete geçti. Peynir Aşkına kitabının yazarları Neşe Aksoy Biber ve Berrin Bal Onur'u konuk eden Uğur, ildeki peynirleri tanıtan kitap yazılması için yazarlarla anlaştı.

Manyas Peyniri, Savaştepe Kelle Peyniri, İvrindi Sepet peyniri gibi ülke genelinde tanınmış peynirlerin üretildiği Balıkesir'de Büyükşehir Belediyesi, bu ürünleri tüm dünyanın tanıması için kitap hazırlatacak. Geçtiğimiz günlerde Peynir Aşkına kitabının yazarları Neşe Aksoy Biber ve Berrin Bal Onur'u makamında ağırlayan AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, kitabı çok beğendiğini belirterek, Balıkesir peynirlerinin de tanıtılmasını istedi. Yapılan görüşme sonunda konunun önemi üzerinde fikir birliğine varılarak projenin hayata geçirilmesi için anlaşma sağlandı.

Balıkesir'i marka şehir yapmak için uğraştıklarını, lezzetiyle tanınan peynirlerinde marka olmasını istediğini belirten Başkan Uğur, "Uzun yıllardır Anadolu peynirlerinin izini süren Peynir Aşkına kitabının yazarları ile şehrimizdeki peynirlerin tanıtılması için bir çalışma yapacağız. Bu çalışma öncesi kendileriyle bir araya gelip görüştük. Balıkesir'imizin peynirini ülkemize ve dünyaya tanıtılması için kitap çalışmasını başlatıyoruz" dedi.

Balıkesir'in peynirciliğin en önemli şehirlerinden biri olduğunu vurgulayan yazar Berrin Bal Onur, "Sayın başkan ile görüşmemizde karşılıklı olarak Balıkesir'in Türkiye peynirciliğinin en önemli şehirlerinden bir olması, yerelden gelen gücünü sanayiye etkin bir şekilde yansıtılması için birlikte çalışmanın faydaları üzerinde yoğunlaşıldı. Bölge, coğrafya, insan bütünlüğünden yola çıkarak geleneğimizden bugüne taşıdığımız peynirlerimizin yanında yok olmaya yüz tutan bazı peynir çeşitlerini de bir değer olarak tekrar gündeme taşımanın önemi üzerinde duruldu" dedi.

Neşe Aksoy Biber ise peynirin kültürel devamlılığın en önemli unsurlarından biri olduğunu ifade edip, "Peynirin yerellikten ulusal boyuta taşınması için yapılacak bu çalışma çok değerli ve büyük önem taşıyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin Kırsal Hizmetler Dairesi ekibi ile birlikte yürüteceğimiz bu çalışma, Balıkesir ve bölge peynirlerini anlatacak. kitabın lansmanıyla birlikte Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecek farklı etkinliklerle tanıtılacak kitap çalışmasını en kısa sürede tamamlayıp baskıya vereceğiz" diye konuştu.

Hilmi DUYAR / BALIKESİR, (DHA)

FOTORAF 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Balıkesir peynirleri markalaşacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Nisan 2016 tarihinde saat 19 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Balıkesir peynirleri markalaşacak haberi güncellenecektir.

  BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   06:06
  • Guneş
   07:49
  • Öğle
   13:05
  • İkindi
   15:42
  • Akşam
   17:59
  • Yatsı
   19:30
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı