BALIKESİR HABERLERİ

Balıkesir Düğünlerinde İki Çiftçi Ve Bir Çoban Eğlendiriyor

IHA
20.08.2015 - 10:50Son Güncelleme :

ÇİFTÇİ DÜĞÜN EKİBİ BALIKESİRLİLERİ COŞTURUYOR.

IHA

Balıkesir’de, iki çiftçi ve bir çobanın kurduğu çalgı ekibi, düğünlerin vazgeçilmezi oldu. Ekipde yer alan Ömer Yıldızoğlu, bağlama, zurna ve fülüt çalarken, Mehmet Ali Demir ve Mehmet Ören de davullarıyla ekipde yer aldı.
Balıkesir de, Dursunbeyli 52 yaşındaki Ömer Yıldız ve 47 yaşındaki Mehmet Ali Demir ile Bigadiçli 55 yaşındaki Mehmet Ören’in oluşturduğu çalgı ekibi düğünlerin vazgeçilmezi oldu. Çobanlık yaparken mesleği öğrendiğini söyleyen Ömer Yıldızoğlu, bağlama çalıp söylerden, aynı zamanda zurna ve fülüt çalıyor. Çiftçilik yapan Mehmet Ali Demir ile Mehmet Ören de davullarıyla ekibe katıldı. Balıkesir yöresi oyunlarını büyük bir ustalıkla çalan üçlü, Balıkesir düğünlerinin vazgeçilmezi oldu. Gündoğan mahallesinde Murat Ay’ın oğlu Hasan Efe Ay için düzenlediği sünnet düğününe katılan ekip büyük takdir topladı. Kadınları ve erkekleri oynatan ekip, konukları coşturdu. Davulculuğun baba mesleği olduğunu anlatan Mehmet Ali Demir,” Ben bu mesleği 25 seneden beri yapıyorum. Baba mesleğidir. Devam ediyorum yani. Ömer arkadaşımızla devam ediyorum. Hem çiftlilik yaparken, bu mesleğimi de sürdürüyorum. İşimi severek yapıyorum” dedi. Meslek sayesinde gezmedik yer bırakmadığını anlatan Mehmet Ören’de,” Bigadiç’in Turfullar köyündenim. Hem çiftçilik yapmaktayım. Hem de bu çalgıyı yapmaktayım. 35 seneden beri bu çalgının içindeyim. Allah, bin bereket versin, bu memleketin taşına toprağına Gezmediğimiz yer kalmadı. İstanbul’u, İzmir’i Manisa’sı her yeri gezdim. İşimi severek yapıyorum” dedi. Çobanlık yaparken bu mesleği öğrendiğini anlatan Ömer Yıldızoğlu ise,” Bağlama çalıp okurum. Fülüt çalarım. Zurna çalarım. Orkun ritmini kullanırım. Bizim yanımızda 2 davulcu olduktan sonra bir düğün de çalamayacağımız bir şey yoktur. Ben kimseden, bir hocamızdan ders almadım. Kulaktan duyma, gözden görmeyle dağlarda çobanlık yaparak biz bu mesleğimizi öğrendik. Ben bilhassa Osmanlı elbiselerini çok severim. Giyenleri, oynayanları,. Biz, Perşembe, Cuma Cumartesi, Pazar haftanın 4 günü yoğun olmak suretiyle düğünlerimiz çok yoğun. Bilhassa Ağustos ayı. Tabi, bizlere gönül veren, bizleri seyreden, bizlere cani gönülden, tutup düğünlerine davet edenlere herkese sonsuz teşekkür ederim. Cenabı Allah herkese böyle neşeli düğünler nasip etsin diyoruz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Balıkesir Düğünlerinde İki Çiftçi Ve Bir Çoban Eğlendiriyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ağustos 2015 tarihinde saat 10 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Balıkesir Düğünlerinde İki Çiftçi Ve Bir Çoban Eğlendiriyor haberi güncellenecektir.

BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ

01 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:18
 • Guneş
  08:03
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:26
Sayfa Başı