BALIKESİR HABERLERİ

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Zeytinciye Sahip Çıktı

IHA
30.07.2015 - 13:50Son Güncelleme :

ZEYTİN SİNEĞİ MÜCADELESİ İÇİN İLAÇLAR GELDİ.

IHA

Balıkesir’in körfez yöresinde, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlükleri zeytinlik alanlarda sinek sayımını sürdürürlerken, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz olduğu gibi bu yıl da zeytinciye sahip çıktı. Büyükşehir Belediyesi, Burhaniye, Edremit, Havran, Gömeç ve Ayvalık ilçelerini içine alan körfez bölgesindeki zeytinliklerde kullanılmak üzere yaklaşık 45 bin litre ilacı Burhaniye’ye gönderdi..
Büyükşehir belediyesinin satın aldığı ilaçlar Bandırma ve Burhaniye’ye gönderilirken, ilaçların gelmesi çiftçileri sevindirdi. Yörede zeytinyağı fiyatlarında altın yılı yaşanırken, yapılacak uçakla ilaçlamanın zeytinyağında kaliteyi artırdığı kaydedildi. Zeytin sineği ilaçlamasının yağda kaliteyi artırdığını anlatan Burhaniye Ziraat Odası Başkanı Ali Duman,”Büyükşehir belediyesi bu yılda ilaçları getirdi. Büyükşehir belediye başkanımız Edip Uğur’a teşekkür ediyoruz. Memleketimiz için hayırlı olsun. Yapılacak zeytin sineği mücadelesi zeytinyağındaki kaliteyi artıracaktır” dedi. Yaklaşık 45 bin litre ilaç geldiğini anlatan Burhaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Vekili Dursun Yanlıç,” Burhaniye de halkın geçiminin yüzde 75’ini zeytin oluşturmaktadır. Yöremizde kaliteli zeytinyağı üretilmektedir. Tüm körfez de zeytin sineği sayımları devam etmektedir. İlaçlama aşamasına gelindiğinde uçakla ilaçlama yapılacaktır. Bu yılda havadan ilaçlama yapılacak. İlaçlarımız geldi. İnşallah, bereketli bir sezon geçiririz” dedi.
Öte yandan Burhaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünün zeytin ve zeytinyağı konusunda Osmanlı arşivlerinde başlattığı belge araştırması tamamlanırken, 200’e yakın belgeye ulaşıldı. Tercüme edilen belgelerin kitap haline getirileceği açıklandı. Körfez bölgesinde 12 milyon dolayında zeytin ağacı bulunuyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Zeytinciye Sahip Çıktı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Temmuz 2015 tarihinde saat 13 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Zeytinciye Sahip Çıktı haberi güncellenecektir.

BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  06:12
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  15:39
 • Akşam
  17:56
 • Yatsı
  19:28
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı