Gündem Haberleri

  Balıkcı krizi

  Uğur ERGAN
  29.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Romanya, karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle “Ahmet Komoğlu” isimli Türk balıkçı teknesini ateş açarak durdurdu. Tekne, Türk sahil güvenliğinden acil yardım istedi. Ancak Romanya sahil güvenliği tekneyi Köstence Limanı’na çekerek alıkoydu. 2 ülke sahil güvenliğinin karşı karşıya gelmesi son anda önlenirken, Türkiye olaya Bükreş ve Ankara’da diplomatik tepki gösterdi.

  TÜRKİYE ile Romanya Sahil Güvenlik hücumbotlarının, Romanya karasularını ihlal ettiği ileri sürülen bir Türk balıkçı teknesi nedeniyle önceki gün Karadeniz’de karşı karşıya gelmeleri, son anda önlendi. Türkiye, balıkçı teknesine ateş açıp alıkoyduktan sonra Köstence Limanı’na çeken Romanya’ya Ankara merkezde müsteşar yardımcısı, Bükreş’te büyükelçi, Köstence’de de başkonsolos düzeyinde olmak üzere 3 ayrı diplomatik tepki gösterdi.
  Olay önceki gün, içinde 10-12 kişilik mürettebatı olduğu tahmin edilen “Ahmet Komoğlu” adlı Türk balıkçı teknesinin avlanmak için Romanya karasularını ve Karadeniz’deki ekonomik bölgesini ihlal ettiği gerekçesiyle yaşandı. Romanya Sahil Güvenliği’ne ait bir hücumbot, Türk teknesini kovalamaya başladı ve üzerine ateş açtı.
  Batıyoruz yetişin
  Hasar almasına rağmen hızla bölgeden uzaklaşmaya çalışan Türk teknesi, Bulgaristan karasularına yaklaştığı sırada Türkiye Sahil Güvenliği ile irtibat kurmayı başararak, “Saldırıya uğradık, batma tehlikemiz var” diye yardım istedi. Türkiye Sahil Güvenlik’e ait hücumbot olay yerine doğru hareket etti. Ancak yakında olan Romanya hücumbotu balıkçı teknesini çevirerek alıkoydu ve Köstence Limanı’na çekti. Türk hücumbotu mesafenin uzaklığı nedeniyle olay yerine ulaşamadığı için iki ülke sahil güvenliğinin karşı karşıya gelmesi önlenmiş oldu. Romanya yetkilileri Türk balıkçıları gözaltına alıp sorgulamaya başladı. Sorgu halen sürüyor.
  Niye ateş açtınız?
  Türkiye, Romanya nezdinde yaptığı 3 ayrı diplomatik girişimde, ateş açılmasını kınayarak, “Eğer bir ihlal varsa Sahil Güvenlik ateş açmadan da bunu engelleyebilirdi. Bu tür durumlarda mürettebatın can güvenliğinin tehlikeye atılması doğru bir yaklaşım değil” tepkisini gösterdi. Türk diplomatik kaynaklar konunun yakından takip edildiğini, olay yerinin tam koordinatlarının belirlenmesi için çalışmaların yürütüldüğünü söylediler. Ankara, Türk balıkçılarla teknenin para cezası karşılığı serbest bırakılmasını bekliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı