TUNCELİ HABERLERİ

Balık yetiştiricilerine Tunceli'den çağrı

AA / Haydar Toprakçı
29.12.2014 - 11:24Son Güncelleme :

- Tunceli Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Kutlu, TÜBİTAK desteğiyle yürüttükleri çalışmalar sonucunda, Munzur Çayı'nda kurulu Uzunçayır Baraj Gölü'nün balıkçılık için elverişli olduğunu tespit ettiklerini belirterek, üreticileri Tunceli'ye davet etti - Kutlu: "Uzunçayır Baraj Gölü'nde bir yıllık bir çalışma yapıldı ve bu çalışma, TÜBİTAK tarafından desteklendi. Bu çalışma sonucu bölgenin temiz olduğu anlaşıldı"

AA / Haydar Toprakçı

TUNCELİ (AA) - HAYDAR TOPRAKÇI - Tunceli Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Banu Kutlu, TÜBİTAK desteğiyle yürüttükleri çalışmalar sonucunda, Munzur Çayı'nda kurulu Uzunçayır Baraj Gölü'nde kirlilik oluşmadığını ve buradaki suyun balıkçılık için elverişli olduğunu ortaya koyduklarını belirterek, üreticileri Tunceli'ye davet etti.

Tunceli Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimler Bölümü'nde görevli Kutlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Uzunçayır Baraj Gölü'nün Fitoplankton Türleri ve Fizikokimyasal Parametrelerinin Belirlenmesi Projesi" kapsamında 10 farklı noktadan aldıkları 50 örneği incelediklerini söyledi.

Numune alırken özellikle şehir merkezi, mezbaha ve arıtma tesisi bölgesinde yoğunlaştıklarını ifade eden Kutlu, “Yapılan çalışma sonucu Uzunçayır Baraj Gölü'nün kirlilik düzeyi minimum düzeyde. Hatta temiz denecek düzeyde ve kirlenmeye başlamadığı anlaşıldı fakat bu, kirlenmeyeceği anlamına da gelmiyor. Bunun için gerekli tedbirler alınmalı, bu konuda herkese görev düşüyor. Bunun başında evsel kirlilik dediğimiz deterjan kirliliğine dikkat etmeliyiz. Minimum düzeyde deterjan kullanmalıyız. Özellikle plastik atıkların Uzunçayır Baraj Gölü'ne atılmaması gerekiyor çünkü bu plastik atıklar uzun sürede çözülmekte ve suya büyük zararlar vermektedir. Bu konulara dikkat edersek barajın kirlenmesini engelleyerek çevreye güzel bir görüntü veririz. Olayı ilk başta halletmek lazım, kirlendikten sonra değil, kirlenmeden önce gerekli tedbirleri alınmalıdır. Bunun için herkese görev düşüyor" diye konuştu.

Tunceli Üniversitesinde önemli çalışmalar yapıldığına dikkati çeken Kutlu, "Uzunçayır Baraj Gölü'nde bir yıllık bir çalışma yapıldı ve bu çalışma, TÜBİTAK tarafından desteklendi. Bu çalışma sonucu bölgenin temiz olduğu anlaşıldı ve çalışmalar devam edecektir. Bu çalışmayı sadece bir yıllık bir çalışma olarak düşünmeyin, uzun süreçli olursa verimli olur ve gelecek yıllarda da altyapı çalışmaları kuvvetlendirilerek çalışmaya farklı açılardan yaklaşılacaktır" dedi.

Çalışmalarının sonucunu ilgili kurumlarla paylaştıklarını, amaçlarının doğanın ve su kaynaklarının korunmasını sağlamak olduğunu anlatan Kutlu, "Kesinlikle burada balık üretimi yapılabilir. Geniş bir su alanı var ve üreticilere de sesleniyoruz; gelsinler, burada balık yetiştirsinler. Balık yetiştiriciliği için gerekli olan suyun fizikokimyasalları burada elverişli" ifadelerini kullandı.

Tunceli merkeze bağlı Burmageçit köyü yakınlarında 1994 yılında temeli atılıp 2006'da inşaatı tamamlanan Uzunçayır Baraj Gölü, 2010'da elektrik üretimine başladı. Göl, yaklaşık 10 kilometrelik alanda su toplayarak şehir merkezine kadar ulaşıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Tunceli haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Tunceli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Balık yetiştiricilerine Tunceli'den çağrı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

TUNCELİ İLÇELERİ

TUNCELİ NAMAZ VAKİTLERİ

03 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  05:33
 • Guneş
  07:17
 • Öğle
  12:23
 • İkindi
  14:52
 • Akşam
  17:07
 • Yatsı
  18:40
Sayfa Başı