BARTIN HABERLERİ

Balık Ölümlerinin Nedeni Atık Yağlar

IHA
30.07.2015 - 17:39Son Güncelleme :

BARTIN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ ALİ ÖZCAN, ATIK YAĞLARIN IRMAKTAKİ YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLEDİĞİNİ SÖYLEDİ

IHA

Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü
Ali Özcan, Bartın ırmağında yaşanan balık ölümlerinin yoğun bir şekilde ırmağa bırakılan evsel atıkların bulunduğu bölgelerde yaşandığını açıkladı. Özcan yaptığı açıklamada, "Vatandaşlarımız tarafından toplu balık ölümleri ile ilgili yapılan ihbar üzerine; Müdürlüğümüz ekiplerince Kemerköprü civarından başlamak üzere Bartın Irmağının yan kolu olan Kozcağız deresi boyunca Otogar ilerisine kadar olan alanda inceleme yapılmıştır. Yapılan inceleme ve gözlem sonucunda Kemerköprü civarında bulunan benzin istasyonunun arka tarafında fotoğraftan da görüleceği üzere yoğun bir şekilde ırmağa evsel atık su deşarjının olduğu ve bu bölgede balık ölümlerinin yoğun olduğu görülmüştür. Kozcağız deresinin diğer kısımlarında ise balık ölümlerine rastlanılmamıştır" dedi.
"ATIK YAĞLAR TEHLİKE SAÇIYOR"
Özellikle ırmağa bırakılan atık yağların sudaki canlı hayatını etkilediğine dikkat çeken Özcan, "Şehir kanalizasyonundan ırmağa deşarj olan evsel atık suların içerisinde bulunan ekotoksik özelliğe sahip olan bitkisel ve hayvansal atık yağlar çevreyi kirletmekte ve bulunduğu ortamda yaşayan canlılara zarar vermektedir. Yeraltı sularını kirletmekte, sualtı canlı varlıklarını etkilemekte, kanalizasyon sistemlerinde ve atık su arıtma tesislerinde tıkanıklıklara ve kirlilik yükünün artmasına neden olarak işletim ve bakım maliyetini arttırmakta, toprağa döküldüğünde kirlenmelere neden olmaktadır. Atık su kirliliğinin yüzde 25’ini kullanılmış bitkisel ve hayvansal atık yağların oluşturduğu yapılan araştırmalar ortaya koymuştur. Arıtılmayan atık suların içindeki bitkisel ve hayvansal atık yağlar, denizlere, göllere ve akarsulara ulaştığında suyun kirlenmesi ve sudaki oksijenin azalması sonucu; başta balıklar olmak üzere ortamdaki diğer canlılar üzerinde büyük tahribata yol açmaktadır. Ayrıca atık bitkisel yağlar özgül ağırlıkları nedeniyle su yüzeyini bir film tabakası gibi kaplamakta ve oksijen transferini önleyerek sualtı canlı varlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle şehrin belli bölgelerinde atık yağları toplama istasyonlarının yerel yönetimlerce kurulması ve lisanslı firma tarafından toplanmasının sağlanarak bertaraf edilmesi, herkesin bu konuda hassas davranması bu üzücü olayın bir daha yaşanmaması adına faydalı olacaktır" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bartın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bartın ilinden Balık Ölümlerinin Nedeni Atık Yağlar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Temmuz 2015 tarihinde saat 17 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Balık Ölümlerinin Nedeni Atık Yağlar haberi güncellenecektir.

BARTIN İLÇELERİ

BARTIN NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:15
 • Guneş
  08:05
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:30
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı