Ege Haberleri

EGE

  Balık çiftliklerine şimdi kaçak tahliyesi

  Turan GÜLTEKİN / İZMİR, (DHA)
  11.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çevre ve Orman Bakanlığı’nın balık üretimi için 11 potansiyel alan belirlemesinin ardından kafeslerini kıyıdan açığa taşıyan balık çiftlikleri, bu kez de kıyıdaki tesisleri nedeniyle sıkıntı yaşıyor.

  Milli Emlak Müdürlüğü’nün iki hafta önce Urla ve Karaburun’daki 15 balık çiftliğinden kıyıdaki yem, balık transfer ve personel tesislerini kaçak, 1. derece doğal SİT, orman alanı ya da kıyı kenar çizgisinde kaldığı gerekçesiyle 1 ay içinde tahliye edilmelerini istemesi üzerine balıkçılar Vali Cahit Kıraç’tan yardım talep etti.

  Bakanlıklara iletilecek

  Kıraç’ın direktifiyle, Vali Yardımcısı Mustafa Aydın koordinatörlüğünde oluşturulan, aralarında balık çiftliklerinin sahipleri ve İzmir Su Ürünleri Yetiştiricileri Birliği’nin temsilcilerinin de bulunduğu kurul sorunun çözümü için çalışmaya başladı.
  Hazırlanan raporda, balık çiftlikleriyle kıyı kenar çizgisi arasındaki bağlantıyı gösteren bir haritanın hazırlanarak Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na gönderilmesi, SİT sorununun çözümü için de hazırlanacak koruma amaçlı imar planının İzmir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na onaylatılması gerektiği ifade edildi.
  Bunun üzerine valilik, Çevre ve Orman Bakanlığı’na balık çiftliklerinin kıyıda kalan lojistik yapılarının Orman Arazilerinin Tahsisi Hakkındaki Yönetmelik kapsamına alınması için, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na da koruma kurullarının kararlarında kolaylık gösterilerek sorunun çözümünün sağlanması için yazı gönderdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı