« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Balık baştan kokar!

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Metin SERTOĞLU

‘‘Balık baştan kokar’’ diye söylenmiş çok yerinde bir söz vardır. Ancak, balığı kokutan havaların sıcaklığı değil, devletin uygulamalardaki soğukluğudur. Balık sadece sofralarımızda konuşulan fantazi bir deniz ürünü olarak hatırlanır, büyük bir iştahla midelere indirilirken, ‘‘bu değirmenin suyu nereden geliyor?’’ diye sormak, tok karınla hiç kimsenin aklına gelmez. Karadeniz ve Marmara'nın ardından Ege ve Akdeniz'de de devletin yanlış ve yanlı politikası sonucunda su ürünlerimiz tükenme noktasına gelmiştir. Zira devlet teşviki ile donatılan 12 bin civarındaki irili ufaklı balıkçı tekneleri senede 550 bin tona yakın su ürününü avlamakta, bu rakamın yarısı kadar bir üretime fırsat verilmemektedir. Borç batağı içindeki tekne sahipleri, gırgır ve trollerle kıyılara kadar yaklaşıp denizlerin dibini kazırlarken, denetimler de pek caydırıcı olamamaktadır.

1 Nisan 1998 ile 31 Mart 1999 tarihleri arasında denizlerimizde balıkçılık yasaklanmış olup, Akdeniz'de 1 Mayıs 1998 tarihinde yasaklama başlatılacaktır. Bu yıl Tarım Bakanlığı işi sıkı tutuyor, denetimlerin karada ve sularda artırılması konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Para cezaları ciddi miktarlarda artırıldı, insanın hem elini, hem de canını yakıyor. Trol ve gırgırlara uygulanan ceza miktarları; geçtiğimiz sezon 2-6 milyon lira iken, günümüzde 450 milyon, 1 milyar 300 milyon arasında değişiyor. Kaçak balık satan esnafa; eskiden 200 bin TL ceza kesilirken, bu miktar şimdi 45 milyon liraya yükseltildi. Ayrıca her türlü usulsüzlükten yakalanmış olan ürünlere el konulacağı gibi satışlarından elde edilecek gelirin bir miktarının ihbarcılara verilmesi düşünülüyor.

Bereketli bir balıkçılık geleceği, devletin kıyı balıkçılığından teşviki kesip, açık deniz, uluslararası balıkçılığa desteği ile mümkündür. Durumun makro seviyede ele alınması, günlük tedbirlerden vazgeçilmesi gereklidir. Sirküler yayınlayıp gelecek günlerin beklentisinden ziyade, balıkçıların eğitilmesi, uluslararası sözleşmelerle ufuklarının açılması kaçınılmaz hale gelmiştir. En önemlisi Tarım Bakanlığı bünyesindeki mustakil bir Su Ürünleri Genel Müdürlüğü kurulmalıdır.Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler