Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Balede dostluk rüzgarı

  Hürriyet Haber
  05 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 05 Mayıs 2000 - 00:01

  KALAMARIA Belediyesi Dans Okulu ve Melina Merkouri'nin Dostları Vakfı, bu yıl ikincisini düzenledikleri Dans Festivali'ne ilk kez Türkiye'den bir bale topluluğunu davet etti.

  Devlet Sanatçısı ve uluslararası ödüllü koreograf Merih Çimenciler'e gönderilen mektupta, Türkiye'den kendisinin belirleyeceği bir bale topluluğunun festivale göndermesi istendi.

  ‘‘Fırat'a Ağıt’’ ve ‘‘Harem’’ baleleri'nin koreografı olan Çimenciler'in onur konuğu olarak davet edildiği festival 5-7 Mayıs arasında Selanik'te gerçekleştirilecek. Festivalde, klasik dans eğitimi veren okullardan öğrenciler klasik ve modern dans örnekleri sergileyecekler.

  Çimenciler Hacettepe Dans Konservatuarı'ndan altı öğrenciyle bu şansı değerlendiriyor. Çalıştırıcıları Handan Özer'in hazırladığı koreografiyle, 15 dakikalık modern bir eser ile festivale katılmak üzere Yunanistan'a gidecekler. Çimenciler bale alanında Yunanistan'dan gelen bu teklifi çok gurur verici olduğunu söyledi ve ekledi: ‘‘Kültür Bakanlığı bu yıl barış'a önem veren bir çalışma içersinde. Bu vesileyle siyasi alanda barışın sanat alanında da genişletmeyi düşünüyorum.’

  Nazlı KARAMUSTAFAOĞLU

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı