Ege Haberleri

  Balçova'ya 4 termal otel ortasına da dinler bahçesi

  Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)
  02.09.2014 - 01:06 | Son Güncelleme:

  KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı’nın İnciraltı Turizm Merkezi Tevsii Balçova Kaplıcaları Kesimi 1/25 Bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı’na uygun şekilde Balçova Belediyesi’nce hazırlanan 1/1000 ölçekli imar planı tamamlandı. Askıya çıkan plan Mithatpaşa Caddesi, Hüseyin Öğütcen Caddesi, Balçova Termal ve Ilıca Deresiyle sınırlanan Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi karşısındaki 270 bin metrekarede neler yapılabileceğini belirledi.


  Belediyenin planına göre alanın büyük bölümü turizm tesis amaçlı ayrıldı. Jeotermal alan olan bölgede yükseklik 7.50 metre ve 2 kat olarak sınırlandırılırken, emsal 0.60 oldu. En küçük parsel büyüklüğünün 30 bin metrekare olması koşulu olan planda otel yapımına olanak sağlayan turizm tesis alanı belirlendi. Planla, Hüseyin Öğütcen Caddesi’nin genişliği de 25 metreden 40 metreye çıkacak.


  Hoşgörünün sembolü
  Turizm tesis alanlarının ortasında Balçova Belediyesi’nin projesi olan ‘Dinler Bahçesi’nin yapılmasının öngörüldüğü sosyal kültürel tesis yeri ayrıldı. Belediye buraya hoşgörünün ve saygının sembolü olması için 7 bin 800 metrekarelik alana tek kapıdan girilen bahçe içinde cami, cemevi, kilise ve sinagog yapacak. Öte yandan, yine otellerin ortasında ayrılan 13 bin 500 metrekarelik belediye hizmet alanı da kür merkezi olacak. Merkez otellere yeraltında bağlanacak. Bölgenin Mithatpaşa Caddesi tarafında ise 3 bin 500 metrekare meydan ve sadece bu bölgeye hitap edecek tek katlı dükkanlara ayrıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı