İZMİR HABERLERİ

Balbay: Eğitime yapılan bu kaçıncı darbe?

DHA
04.01.2017 - 14:43Son Güncelleme :

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, ÖSYM’nin 2017 sınavları için açıkladığı değişikleri meclis gündemine taşıdı. Balbay açıklamasında, “Eğitime yapılan bu kaçıncı darbe" dedi.

DHA

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, ÖSYM’nin 2017 sınavları için açıkladığı değişikleri meclis gündemine taşıdı. Balbay açıklamasında, “Eğitime yapılan bu kaçıncı darbe" dedi.
CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi Mustafa Balbay, ÖSYM'nin 2017'deki sınavlarında bazı soruların kısa cevaplı olarak sorulacağını açıklamasını meclis gündemine taşıdı. Balbay, değişiklikle ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı İsmet Yımaz'ın yanıtlaması üzere 7 soru sordu.
" ÖSYM yetkilileri bu kararı neden almıştır? Kararı alırken hangi bilimsel ve akademik çalışmalardan yararlanmışlardır? Dünya örneklerinden faydalanılmış mıdır? Her yıl test usulü yapılan sınavlarda hatalı soru ile karşılaşılırken, kısa cevaplı soruların hazırlanmasında ve değerlendirmesinde hata nasıl tespit edilecek? Sorulacak, yoruma açık sorular hak kaybına neden olmayacak mı? Nasıl önlenecek?Öğrencilerin sınav hazırlıkları açısından uygulama nasıl bir etki yaratacak? Gerekli sosyal ve psikolojik tespitler yapıldı mı? Nelerdir? Kısa cevaplı soruların değerlendirilmesinde doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri neden çıkarılmayacak? Yani 4 yanlış bir doğruyu neden götürmeyecek? Sınavın bütünlüğü açısından bu uygulamanın doğruluğu nedir? Açıklanan 2015 PISA sonuçlarındaki eğitim-öğretim başarımız ortadayken sınav sistem değişikliği ile nasıl bir sonuç alınacak? Başarısızlık üzerine yapılan her değişiklik eğitime vurulan bir darbe değil mi? Eğitimde ve sınav sisteminde yapılan bu kaçıncı değişiklik? Her değişiklik ne gibi olumlu sonuçlar sağladı? Hangi olumsuz sonuçlara neden oldu?"

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Balbay: Eğitime yapılan bu kaçıncı darbe? hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Ocak 2017 tarihinde saat 14 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Balbay: Eğitime yapılan bu kaçıncı darbe? haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

26 Haziran 2019, Çarşamba
 • İmsak
  03:52
 • Güneş
  05:42
 • Öğle
  13:19
 • İkindi
  17:13
 • Akşam
  20:46
 • Yatsı
  22:28
Sayfa Başı