Gündem Haberleri

  Balbay’dan hâkime sitem

  Ayşegül USTA/İSTANBUL- DHA
  21.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İkinci Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün’e hitaben, “Ben sizin kafanızda 9 ay boyunca oluşan ön yargıyı yıkmak istiyorum. Cezaevinde aylarca duvarlara konuştum. Sizin bana duvar olmanızı istemiyorum” dedi.

  Şengün’ün mahkemenin hiç kimseye ön yargılı olmadığını ifade etmesi üzerine Balbay, “Öyle bir anlama olduysa bunu geri alıyorum. Bu sorular öylesine ön yargılı ki, onu anlatmak istiyorum” diye konuştu.

  Davanın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde dün görülen 18. duruşmasında, savcının sorduğu bazı sorulara ilişkin yeniden açıklamalarda bulunan Balbay, davanın tutuksuz sanıklarından emekli Orgeneral Hurşit Tolon’u albaylığı döneminden tanıdığını belirtti. Balbay’ın, çeşitli konularda verdiği ifadesi şöyle:

  Tolon ile gazeteci olarak görüştüm: “Tolon ile Genelkurmay Başkanlığı’nda Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı yaptığı dönemde bir gazeteci olarak 1-2 defa görüştüm. Tolon emekli olduktan sonra da bir ilanın Cumhuriyet gazetesinde çıkıp çıkamayacağını bana sordu.
  Ersöz’le görüşme fırsattı: Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ile yaptığım görüşmenin üzerinden 10 yıl geçti. Kaç defa görüştüğümü hatırlamıyorum. O dönemde Ersöz, Jandarma İstihbarat Şube Başkanı olduğundan, bir gazeteci için bu görüşme önemli bir fırsattı.
  Türk Metal’den 48 bin lira aldım: Eski Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek’e yaptığım bazı danışmanlık hizmetlerinden 4 yılda 48 bin lira gelir elde ettim. Bu belli bir emeğin karşılığında alınmıştır.

  Yazılarımı 3 kez değiştirmişler: 1998 yılında özensizce daktilo ile yazdığım notlarım mahkemenin önüne gelinceye kadar 3 kez değişikliğe uğradı. Güven Erkaya ile 28 Şubat sürecine ilişkin o dönemde bir görüşme yaptım; ancak Erkaya, yazılmasını istemediği için bunları haberleştirmedim. Bu notların başındaki 28 Şubat süreci kısmı atılarak C.A. ile başlayan bölümden itibaren mahkemenin önüne getirildi. C.A. Cüneyt Arcayürek, G.E. ise Güven Erkaya’dır. Saygı nedeniyle Erkaya’nın ölümümden sonra da bunları haber yapmadım.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı