ANKARA HABERLERİ

Bala’da “Deprem Hasarlı” Konutlar Yıkılıyor

IHA
28.07.2015 - 11:29Son Güncelleme :

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BALA KAYMAKAMLIĞI’NIN TALEBİ ÜZERİNE, İLÇEDE 2007'DE YILINDA MEYDANA GELEN DEPREMDE HASAR GÖREN 900 KONUTUN YIKIMINA BAŞLADI. YIKIMLAR, BALA MERKEZDE 3 MAHALLE İLE STATÜSÜ MAHALLEYE DÖNÜŞEN 14 KÖYDE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR.

IHA

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Bala Kaymakamlığı’nın ve Belediyesi’nin talebi üzerine, ilçede 2007’de meydana gelen depremde hasar gören 900 konutun yıkımına başladı.
2007 yılında Bala’da meydana gelen deprem sonrası İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nce “tespit” yapılıp “ağır hasarlı” raporu düzenlenmiş olan toplam 1138 yapıdan öncelikle 238’i, Bala Belediyesi, Çevre Bakanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce yıkılmıştı.
Yıkılan konutların yerine vatandaşlara yeni toplu konutlar yapılmış, ancak çiftçilikle uğraşan vatandaşlardan bir bölümü hasara uğrayan evlerini terk etmeyerek bu evlerde oturmalarını sürdürüyordu.
KAYMAKAMLIK VE BELEDİYE, BÜYÜKŞEHİR’DEN TALEPTE BULUNDU
Bunun üzerine hasarlı konutları kamulaştıran Bala Kaymakamlığı, Bala Belediyesi’nin teknik imkanlarının yetersiz oluşu nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yıkım ekibi talebinde bulundu. Kaymakamlığın talebi üzerine, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı Tahliye ve Yıkım Şubesi uzman personelince vatandaşların terk etmek istemediği ancak tehlike arz eden evler işaretlenerek tahliye edilip yıkıma başlandı.
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, şu ana kadar Bala merkezde 3 mahallede 30’a yakın konutun, diğer yerleşim birimlerinden Afşar’da 20 ve Abazlı’da da 10 evin yıkımının gerçekleştiğini, yıkım çalışmalarının halen Abazlı Mahallesi’nde devam ettiğini bildirdiler.
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, bölgedeki 900 hasarlı konuttan 510 adedinin analiz numaralandırma işleminin tamamlandığını belirterek, depremde zarar gören, Bala merkezde 3 mahalle ile Bala’nın mahalle statüsüne geçen 14 köyünde toplam 900 yapının ivedi bir şekilde yıkılacağını bildirdiler. (BC -
YIKIMLAR GÜVENLİ ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR
Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı Tahliye ve Yıkım Şube Müdürlüğü yetkilileri, yıkımlardan önce konutların güvenli bir şekilde tahliyesinin yapılıp elektrik ve su bağlantılarının teknik ekiplerce kesildiğini, çevre güvenliği sağlandıktan sonra da emniyetli şekilde yıkımların gerçekleştirildiğini ifade ettiler.
ORTA BÜYÜKLÜKTE 2 DEPREM OLMUŞTU
Bala’da 20-27 Aralık 2007 tarihlerinde Ankara’nın merkez ilçelerinde de hissedilen 5.5 ve 5.6 şiddetindeki orta büyüklükte depremler ilçenin güneyindeki Sırapınar, Yeniyapan köyleri ve Afşar beldesinde konutlarda ve işyerlerinde hasara neden olmuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Bala’da “Deprem Hasarlı” Konutlar Yıkılıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Temmuz 2015 tarihinde saat 11 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bala’da “Deprem Hasarlı” Konutlar Yıkılıyor haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:14
  • Guneş
   06:52
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:50
  • Akşam
   18:17
  • Yatsı
   19:43
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı