Bal üreticileri memnun değil

A.A.
07 Ağustos 2009 - 10:47Son Güncelleme : 07 Ağustos 2009 - 10:47

Antalya'nın Akseki ilçesinde bal üreticileri, bu sezon bal üretiminin geçen yıla göre düşüş gösterdiğini bildirdi.

Akseki'de 35 yıldır arıcılık yapan Ahmet Arıcı Akseki ilçesine bağlı Çimi yaylasının, Doğu Karadeniz'deki Anzer balından sonra Türkiye'nin en güzel bal veren bölgesi olduğunu söyledi. Çimi yaylasında köylülere ait olan keçi sürülerinin çiçeklere zarar verdiğini belirten Arıcı, şöyle konuştu:

“Bu yıl geçen yıllara göre havaların yağışlı gitmesi nedeniyle ot ve çiçek çok oldu. Beklentimiz büyüktü, ancak, yaylalardaki keçi sürüleri de çiçeklere zarar veriyor. Polen ve bal özü nektarı düşüyor. Arılar da sürülerin ulaşamadığı yerlerdeki çiçeklerden bal yapabiliyor. Bunun yanında bölgede çok miktarda arı kovanı bulunuyor. Çimi yaylasında yaklaşık 10 bin adet kovan bulunuyor. Normal dönemde bir kovandan 30 kilogram bal alırken, bu yıl 8-10 kilogram arasında bal alacağız.”

Akseki balının çok meşhur olduğuna dikkati çeken Arıcı, “Akseki balının çok kaliteli olması nedeniyle bölgedeki müşteriler daha bal sezonu gelmeden sipariş veriyor. Ancak bu yıl bal üretiminde geçen yıla göre düşüş var. Kara kovanın balı kilosunu 85-90 TL'den satıyoruz. Fakat bu yıl verim oldukça düşük, çok az bal alacağız” dedi.

Akseki Tarım İlçe Müdürlüğü Ziraat Mühendisi ve Tarım Danışmanı Mehmet Güler de arılarda herhangi bir hastalık olmadığını ancak iklimsel faktörlerin olumsuzluk yarattığını söyledi. Bu yıl havaların çok yağışlı olması nedeniyle çok çiçek açtığını belirten Güler, şunları kaydetti:

“Çiçeklerin çok açmasına rağmen zaman zaman rüzgarın çıkması ve sıcaklar yüzünden çiçeklerdeki polenler kurudu. Yaylalarda bol çiçek olmasına rağmen arılar polenlerden faydalanamadı. Bu nedenle bal veriminde düşüş olacak.”
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı