AYDIN HABERLERİ

Bal Çok, Üreticisine Tadı Yok

IHA
27.08.2015 - 09:36Son Güncelleme :

BAL SAĞIM SEZONU BAŞLADI

IHA

Türkiye’nin en önemli çam balı üretim merkezlerinin başında gelen Aydın’da çam balı sağım sezonu başladı. Arıların oldukça verimli bir sezon geçirdiği 2015 döneminde bal üreticine tat vermedi. Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetimi’nin kongrede ve sonrasında sözünü verdiği kooperatif kurulamayınca da üreticinin balı elinde kaldı.
Türkiye’nin en önemli çam balı üretim merkezi olan Ege’de bereketli bir sezon yaşandığını ve şu an itibariyle herhangi bir sıkıntı görülmediğini belirten Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği’nin önceki dönem başkanlarından Kadir Kılıç, balın üreticisine tat vermediğini belirtti. Üretici açısından sıkıntılı bir dönemin yaşandığını kaydeden Kadir Kılıç, “Bu sezon 5 milyon teneke civarında çambalı beklentimiz var. Ancak fiyatlar üretici lehine değil. Yani iç piyasada ekonomi bozuk daralma var. İhracat beklentimiz var. ihracat olursa üreticinin yüzü de güler” dedi.
“REKOLTE İYİ FİYATLAR KÖTÜ, OTORİTE BOŞLUĞU VAR”
2015 yılında Trakya iç Anadolu, Doğu Anadolu ve Ege Bölgesi’nde rekoltenin iyi olduğunu ancak artan maliyetlere rağmen bal fiyatlarının 8 yıldan bu yana aynı olduğunu kaydeden Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği’nin uzun süre başkanlığını yapan Kadir Kılıç, “Maliyetler arttı 8 yıldan bu yana üretici aynı fiyattan ürün satıyor. Üretim girdileri yüzde 300 artmasına rağmen fiyatlar halen aynı. Bunun nedenlerini ele alacak olursak iç piyasada balda tekelleşme, kaçak ve sahte ürün var. Bu konuda otorite boşluğu var.Bunun yanında ‘Televizyon Balcıları’ da dediğimiz kesim üreticiyi perişan etti” dedi.
“ARICILIK BİTERSE TARIM DA BİTER”
Türkiye’de yöneticilerin ve yetkililerin arıcılığı sadece bal üretimi olarak görmemesi gerektiğini arıcılıkla ilgili faaliyet gösterenlerin faaliyetlerini bırakması halinde tarım sektörünün de ciddi sıkıntıya düşeceğini ifade eden Kılıç, “Üretici bu anlamda arı sevdasından dolayı arıcılık yapıyor. Ne olmalı en azından arıcıya devlet tarafından verilen destek artırılmalı yıllardır kovan başına 10 TL destek veriliyor. Mazot, şeker, ilaçlar, teneke kaç liraydı kaç lira oldu. Ama üreticinin balı 8 yıldır aynı. Bunun sonucu ne olur. Ülkenin tarımsal ve bitkisel üretiminde düşmeye kaliteli bal üretiminde düşmeye neden olur. Bakanlık ve sivil toplum örgütleri başta olmak üzere herkes şapkasını önüne koyup hesap kitap yapması gerekiyor. Ülkenin geleceği için bu yapılmalı aksi halde tarım da sıkıntıya düşer” dedi.
“ÇİÇEK BALINI ALAN SATAN YOK”
Aydınlı üreticilerden Ömer Dirik de bal üreticisinin ciddi bir şekilde tadının kaçtığını belirterek, “Dünyanın en tatlı ve en şifalı ürünü bal üretiyoruz ama bizim tadımızı kaçırılıyor. Maalesef çiçek balını alan satan yok. Rekolte yüksek ama para etmiyor. Hükümetin de kurulmaması nedeniyle kimse deposuna bal koymak istemiyor. Yetkililerden sorunun çözümü için destek bekliyoruz” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Bal Çok, Üreticisine Tadı Yok hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ağustos 2015 tarihinde saat 09 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bal Çok, Üreticisine Tadı Yok haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

23 Mart 2018, Cuma
 • İmsak
  04:40
 • Guneş
  06:01
 • Öğle
  12:21
 • İkindi
  15:47
 • Akşam
  18:29
 • Yatsı
  19:45
Sayfa Başı