Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bakü'de Elçibey sürprizi

  Hürriyet Haber
  30.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Azerbaycan'da siyaset yeniden hareketli günlerine dönüyor. Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey, 4 yıl 4 ay aradan sonra bugün başkent Bakü'ye dönüyor. Ülkedeki kargaşa üzerine Bakü'den ayrılarak koltuğunu Haydar Aliyev'e bırakmak zorunda kalan Elçibey'in bugün akşam saatlerinde Bakü'de olması bekleniyor.

  Halk Cephesi Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Ali Kerimli, ‘‘Elçibey, bugün saat 15.00'te uçakla Nahçıvan'dan Bakü'ye hareket ediyor’’ dedi. Elçibey'i, havalanı'nda törenle karşılayacaklarını belirten Kerimli, şunları söyledi:

  ‘‘Bugün (dün) 3 milletvekili arkadaşımız Nahçıvan'a giderek Elçibey'in bulunduğu Keleki Köyü'ne girdi. Emniyet Müdürü de Elçibey'le konuştu. Elçibey'in Bakü'ye dönme kararını kabul ettiklerini söyledi. Aslında Elçibey, yaklaşık 3 aydır dönmek istiyordu.

  Ama bugüne kadar dönüşüne izin verilmiyordu. Ben önceki gün parlamentoda bir konuşma yaparak Elçibey'in dönüşüne yine izin verilmezse bunun polisin bir kararı olarak açıklanamayacağını, bunu iktidarın bir politikası olarak kabul edeceğimizi söyledim.’’

  Kerimli, Elçibey'in, Azerbaycan'da bundan sonra Halk Cephesi ile birlikte 7 partinin oluşturduğu ‘Demokratik Kongre Bloku’nun lideri olarak politika yapacağını ifade etti. Aliyev'in cumhurbaşkanlığı süresinin 17 Haziran'da sona erdiğini kaydeden Kerimli, Ekim 1998'de yapılacak seçimlerde Elçibey’in de aday olacağını bildirdi.

  Haziran 1992 tarihinde seçimle işbaşına gelen Elçibey, Ermeniler’in Azeri topraklarını işgal etmesi ve Albay Cevad Hüseyinov’un isyanı sonucu yaşanan bir dizi gelişmenin ardından Mayıs 1993’te iktidardan uzaklaştı.

  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı