Bakü-Ceyhan hattı 2.2 milyar dolara malolacak

Hürriyet Haber
08.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye'nin boğazlardaki hasasiyeti nedeniyle üzerinde sürekli durduğu Bakü-Ceyhan ham petrol boru hattı projesinde, ‘‘son durağa’’ gelindi.

Ön fizibilite raporunda Bakü-Ceyhan ham petrol boru hattı projesinin maliyeti dünya fiyatlarıyla 2.2 milyar dolar olarak hesaplanırken, bu maliyet Türkiye örneğinden hareketle 1.6-1.7 milyar dolara kadar düşebilecek.

Projenin maliyetinin kapasiteye göre değişebileceğine dikkat çeken yetkililer, Erzurum-Ankara-Konya arasında yapım ihalesine çıkılan doğalgaz boru hattının da, aynı güzergah kullanılacağından maliyeti düşüreceğini bildirdiler. Önemli bir mesafenin söz konusu güzergahtan geçeceğine dikkati çeken yetkililer, bu mesafede kamulaştırma ve iletişim hattı gibi birçok giderden tasarruf yapılabileceğini kaydettiler.

FİNANSMAN DESTEĞİ

Bakü-Ceyhan hattının en şanslı taraflarından bir diğeri ise başta Dünya Bankası olmak üzere dünyanın birçok kredi kuruluşundan finansman desteği görmesi.

Edinilen bilgiye göre, Bakü-Ceyhan projesini ekonomik ve rakipsiz kılan nedenlerden ilki, Karadeniz'in fırtınaları nedeniyle 4 ay taşıma yapılamaması, bir diğeri ise bu petrolün boğazlardan geçmesinin mümkün olmaması ve boğazlar ve Karadeniz için büyük bir çevresel tehlike arzetmesi. Türkiye'nin zaten yılda 70 milyon tonluk bir boru hattına sahip olduğunu ve buraya önemli miktarda petrol geldiğini kaydeden yetkililer, Türkiye için en önemli faktörün boğazlar ve Karadeniz'in tehlikeye atılmaması ve Türk Cumhuriyetleri'ne alternatif dışa açılma yolları sağlanması olduğunu belirtiyorlar.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı