BAYBURT HABERLERİ

Baksı Müzesinde Gerçekleşecek Icom Uluslararası Müzecilik Workshop İçin Geri Sayım Başladı

IHA
22.07.2015 - 10:28Son Güncelleme :

BAKSI MÜZESİ

IHA

Baksı Müzesinde gerçekleşecek ICOM Uluslararası Müzecilik Workshop için geri sayım başladı.
Dünyanın en saygın müze temsilcileri, Baksı’da “Kalkınmanın İtici Gücü Olarak Bölgesel Müzeler”i konuşmaya hazırlanıyor. Avrupa Parlamenterler Meclisi tarafından verilen “Avrupa Konseyi 2014 Yılın Müzesi Ödülü”nün sahibi Baksı Müzesi, kuruluşunun 10. yılında “Uluslararası Müzecilik Workshop”ına ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşıyor. ICOM (Uluslararası Müzeler Konseyi) ve Baksı Müzesi işbirliğiyle düzenlenen workshop, 23-26 Temmuz 2015 tarihleri arasında Baksı Müzesi’nde gerçekleştirilecek. Türkiye’nin ilk kez ev sahipliği yapacak.
ICOM Uluslararası Müzecilik Workshop
“Kalkınmanın İtici Gücü Olarak Bölgesel Müzeler” ana başlığıyla hazırlanan workshopa uluslararası alanda 20 üye katılacak. Ayrıca 50 dolayında yerli müze temsilcisi de bu özel etkinlikte yer alacak. Ana fikri, “müzelerin bulundukları ortama sağladıkları sosyo-kültürel ve ekonomik katkılar” olan workshopta öne çıkan başlıklar şunlar:
Bölgesel müzelerin yaşayan kültür ve bölgeyle kurabilecekleri bağlantılar, somut ve somut olmayan kültürel değerler ve müze bağlamı, bölgesel müzelerin yörelerindeki potansiyeli üretime yönlendirmede katkıları, bölgesel müzeler ve üretim/istihdam ilişkisi.
Ulaşım sponsorluğunu TURSAB’ın üstlendiği workshopın kapsamlı bir kitabı, İngilizce ve Türkçe olarak iki ayrı baskıyla yayımlanacak. Son yıllarda dünya ölçeğinde ilgi uyandıran bölgesel müzeler, ekonominin yeni dinamiği olarak dikkat çekiyor. Kültür turizminin en önemli öznelerinden biri olan bölgesel müzeler, bulundukları ortama sosyo-kültürel katkılar sağlamanın yanı sıra üretim ve istihdama dayalı bir ekonomik değer yaratarak kalkınmada da rol oynuyor.
ICOM; 1946 yılında kurulan Uluslararası Müzeler Konseyi ICOM; kâr amacı gütmeyen, uluslararası bir sivil teşkilattır. Dünyadaki mevcut ve gelecekte var olacak somut ve soyut, tabii ve kültürel mirasın muhafazasını, sürdürülmesini ve topluma aktarılmasını kendine hedef edinen müzeler ve müze çalışanlarından oluşur.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bayburt haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bayburt ilinden Baksı Müzesinde Gerçekleşecek Icom Uluslararası Müzecilik Workshop İçin Geri Sayım Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Baksı Müzesinde Gerçekleşecek Icom Uluslararası Müzecilik Workshop İçin Geri Sayım Başladı haberi güncellenecektir.

BAYBURT İLÇELERİ

BAYBURT NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:37
 • Guneş
  07:24
 • Öğle
  12:23
 • İkindi
  14:46
 • Akşam
  17:01
 • Yatsı
  18:37
Sayfa Başı