« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Baklavasına basketbol oynayan CEO’lar

Hepsi 40 yaş üstü işadamları. Masa başında yaşadıkları stresi sahada yaptıkları maçlarla atıyor, bir tepsi baklava için çılgınca koşturup ter döküyorlar. İşte Veteran Türk Basketbol Takımı BASK’ın oyuncuları.

Hakan GENCE/hgence@hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

BASK takımında yıllarca Milli Takım kaptanlığı yapmış, ünlü basketbolcu Sinan Güler’in babası Necati Güler, Milli Takım’ın eski kaptanı, TFF Genel Sekreteri Lütfi Arıboğan, Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Rıfat Sarıcaoğlu, The Marmara Otelleri Genel Müdürü Ata Eremsoy, eski basketbol hakemi ve, Citroen Perakende Satış Müdürü Ufuk Akyüz de var.


İstanbul’da, Darüşşafaka Okulları’nın Maslak’taki basketbol salonundayız. Salonun tribünleri boş ama parke top sesleriyle inliyor. Sahada saçları ağarmış, hafif göbekli oyuncular var. Bir yandan şakalaşarak, bir yandan atışarak maç yapıyorlar. Sahadaki isimlerin her biri alanlarında önemli noktalara gelmiş işadamları ve yöneticiler. Onlar aynı zamanda Basketbol Akademi Spor Kulübü BASK’ın Veteran Takımı oyuncuları.
Onlar, haftanın üç günü işten çıkar çıkmaz soluğu Darüşşafaka’da alıyor. Her biri takım elbiselerini soyunma odasının bir köşesine fırlatıp formalarını kuşandıktan sonra sahaya fırlıyor. Sahada hem iş streslerini atıyor hem de antrenman yapıyorlar.
BASK Veteran Takımı 2006’da kurulmuş. Citroen Türkiye Perakende Satış Müdürü, 20 yıllık basketbol hakemi Ufuk Akyüz veteran takımı fikrinin bir yıl önce doğduğunu anlatıyor: “Önce Fransa’dan bir veteran takımıyla maç yaptık. Ardından bir turnuvaya davet edildik. Bunun üzerine uzun yıllar basket oynamış, büyük firma yöneticisi kişileri bir araya getirip takımı kurduk.”
Oyuncuların hepsi gençlik yıllarında bu sporla yakından ilgilenmiş.  Tek sıkıntıları bazen iş yüzünden antrenmanları kaçırmaları. Bazı oyuncular bütün iş programlarını ve toplantılarını da antrenman ve maçlara göre ayarlıyor. Tabii iş hayatındaki rekabet sahaya da yansıyor. Antrenmanda şirket sahipleri ve CEO’lar milyon dolarlık anlaşmaları bir yana bırakıp takım elbisesine ve baklavasına iddiaya giriyor, bu uğurda kan ter içinde kalıyorlar.
Şimdiki hedefleri  Fransa’da 19 Mayıs-22 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan ‘Avrupa Uluslararası 40 Yaş Üstü Veteran Erkekler Basketbol Turnuvası’. Pegasus sponsorluğunda gidecekleri turnuvada 12 ülke takımıyla oynayacaklar. Onlar için maraton bu turnuvayla sınırlı değil. Haziranda Berlin’den bir veteran takımı hazırlık maçına gelecek. Eylül ayında İtalya’daki 14 takımlı turnuvaya gidecekler.

Aytekin Yıldırıcı (55) DRD Filo Kiralama CEO’su:

1984’ten beri eğer önemli bir seyahatim yoksa haftanın üç günü mutlaka oynuyorum. Asistanlarım artık alıştı. Salı, perşembe ve pazara toplantı koymazlar. Bir yanda önemli maç, diğer yanda toplantı varsa tercihimi maçtan yana kullanıyorum.

Barış Karasu (52) Bilgi Üniversitesi Genel Sekreter Danışmanı:

16 yaşımdan beri basketbolun içindeyim. Efes Pilsen ve Beşiktaş’ta oynadım. Sonra iş hayatına atıldım. Şimdi üniversitenin kız ve erkek takımlarını da çalıştırıyorum. Bu spor benim tutkum, sağlığım el verdiği sürece de oynayacağım.

İbrahim Koç (57) ICS İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı:

Mülkiye takımında sekiz, Suudi Arabistan’da beş yıl oynadım. Takımın en yaşlısıyım. Bütün işlerim basketbola göre ayarlı. Salı ve perşembe akşamına toplantı almıyorum. Karım bazen eve terli gitmemden şikayetçi ama basketbol stresimi alıyor.

Ahmet Eran (41) Darüşşafaka Spor Kulübü Müdürü:

İTÜ, Bakırköyspor, Beşiktaş gibi takımlarla 12 yıl 1. Lig’de oynadım. Boyum 1.96, kilom 82. Bu spor sayesinde farklı mesleklerden arkadaşlarla aynı ortamı paylaşıyoruz. Tabii yaş ilerledi ama havaya girince kendimizi eski yıllardaki gibi hissediyoruz.

Cihat Sedef (57)Punto ve Mirror restoranlarının ortağı:

25 yıldır haftada en az bir-iki gün oynuyorum. Boyum uzun değil, ama pota altında oynamayı tercih ediyorum. Aynı zamanda basketbol hızlı çözüm bulma yeteneği kazandırıyor. İş hayatında da önümüze çıkan engelleri daha hızlı çözebiliyoruz.

Barış Akyurt (37) Serbest gazeteci:

Takımın en genciyim. 1.84 boyunda, 85 kiloyum. ABD’den dört ay önce döndüm. Takımın bir de genç oyuncuya ihtiyacı olunca beni çağırdılar. Herkesten kondisyonluyum ama eski basketbolcu oldukları için çok iyiler, onlara ayak uydurmaya çalışıyorum.

Buluç Yalçın (40) Med Denizcilik’in sahibi:

18 yaşıma kadar basketbol oynadım. 11 sezon hakemlik yaptım. Burada CEO veya şirket sahibi olmanız önemli değil. Sahaya çıkan herkes oyuncu. Asıl amacım yıllar önce maç yaptığımız kişileri yeniden görmek. Tabii kazanmak için de oynuyoruz.


Bunları da Beğenebilirsiniz