Ege Haberleri

EGE

  Baklanın kalesi yıkıldı

  Hürriyet Haber
  21.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  SOYA fasulyesi ile ünlü Çin'in üretimini artırıp dünya piyasasına girmesi, baklayı tahtından indirdi. Türkiye'nin bakla üretiminin yüzde 55'ini karşılayan Çanakkale'de üretim durdu. 10 yıl önce yıllık 55 bin ton olan bakla rekoltesinin bin tona düştüğü bildirildi.

  BAKLA üretimiyle ilgili araştırma yapan Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı İbrahim Özdemir, Türkiye'de 1990'a kadar yıllık ortalama 55 bin tonluk üretiminin yüzde 90'ının İtalya ve Yunanistan'a, kalanının da Arabistan, Fas, Tunus, Cezayir gibi ülkelere ihraç edildiğini hatırlattı.

  Piyasa Kanada'nın

  ÖZDEMİR, ‘‘Bizden bakla ithal eden ülkeler baklanın büyük kısmını hayvan yemi, elek üstünde kalanını ise sofralık olarak kullanıyordu. Çin'in piyasaya girişi, soyanın yaygınlaşması, hayvan yemi piyasasını bitirdi. Sofralık bakla piyasasını da üretim tekniklerini geliştiren Kanada kaptı'' dedi.

  TÜRKİYE'nin tonunu 250 dolara sattığı bakla alıcı bulamazken, Kanada'nın ince kabuklu, sıfır delikli ve iri taneli baklasının dünya piyasalarında 350 dolara alıcı bulduğunu kaydeden Özdemir, ‘‘10 yıl önce burçak için konuşulan, 10 yıl sonra bakla için söylenecek. Üretim sıfırlanacak'' dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı