Ege Haberleri

EGE

  Bakkal Çolpar İzmir’de yılın ahisi seçildi

  Mustafa OĞUZ, (DHA)
  18 Eylül 2012 - 16:50Son Güncelleme : 18 Eylül 2012 - 16:47

  24. Ahilik Haftası tüm yurtta olduğu gibi Ege Bölgesi’nde de kutlanıyor. İzmir’deki etkinlikler, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle başladı.

  İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, İESOB Onursal Başkanı ve CHP Milletvekili Mehmet Ali Susam, Vali Yardımcısı Fazlı Akgün, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sırrı Aydoğan, CHP Miletvekili Mustafa Moroğlu, esnaf odaları başkanları, çok sayıda esnaf katıldı. Jüri tarafından yılın ahisi seçilen, “Kako” lakaplı Eşrefpaşalı 65 yıllık bakkal Ali Çetin Çolpar’a kaftan giydirildi.

  Törende konuşan İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, ahiliğin, kardeşlik, doğruluk ve dürüstlük anlamı taşıyan yüce bir kavram olduğunu söyledi. Mutlu, ahilik anlayışının 13-14’üncü yüzyıllardan günümüze ulaştığına dikkat çekti.Vali Yardımcısı Akgün de esnaf örgütlerinin temelinde sevgi, saygı, doğruluk ve ahlak özelliklerinin olduğunu kaydetti. Akgün, “En çok ihtiyaç duyduğumuz sevgi ve saygı kelimelerini yaşatan birimler esnaftır. Ne zaman ki Kemeraltı Çarşısı’na girerken birileri kolumuzdan zorla çekip dükkana sokmaya çalışmadığı zaman başarılı olacağız” dedi.

  Yanınızdayız mesajı

  İESOB Onursal Başkanı Susam da esnafın sorunlarına parmak bastı. Yaşanan sıkıntıların el birliğiyle çözülebileceğini belirten Susam, ”Kemeraltı esnafın aynasıdır ama orayı düzenlemek sadece esnafın görevi değildir. Emniyet, belediye ve merkezi hükümet ortak çalışmalıdır” diye konuştu.
  Esnaf heyeti daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı