« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Bakış açımız yanlış"

Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, sporun ülke geneline yayılması bakımından Doğu Anadolu bölgesinde ve altyapıda ciddi çalışma başlatıldığını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Ağaoğlu, yaptığı açıklamada, 2011 yılı değerlendirmesini bir kaç başlık altında toplamanın daha doğru olacağını belirterek, “Birincisi, altyapı ve Doğu Anadolu bölgesinde yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde daha fazla katılım ve başarı ortaya çıkmaya başladı. Ülkemizde sporda altyapıya ve az gelişmiş olan bölgelerimizde spora önem verilmiyor. Oysa biz bu bölgelerimize sporu götürerek ve insanlarımıza önem vererek, üzerinde çalışılırsa bu bölgelerden de elit sporcunun çıkacağını gösterdik. Bu durum sporun ülke geneline yayılması bakımından oldukça iyi bir gelişme. İkincisi, ülke olarak spora bakış açımız eksik ve yanlış. Özellikle son 10 seneye girilinceye kadar elit olan ve olmayan diye ayrımlarla hatalı bir spor politikası izlendi. Oysa spor kendi başına elittir ve ayrıcalıktır. Sporcu hangi sporu layıkıyla yaparsa yapsın, başarılı olur ve o zaten elittir. Dünya'da golf de başarılı olan sporculara baktığımızda musluk tamircisinin veya fabrika işçisinin oğlunun Avrupa şampiyonu olduğunu görüyoruz. Demek ki bizim spora bakış açımız yanlış” diye konuştu.

Farklı bakış açısı

Ahmet Ağaoğlu, golftaki başarıyı spora bakış açısındaki farklılıkla yakaladıklarını ifade ederek, şöyle konuştu: “Biz göreve geldikten sonra golfun yükselişi ve ülkemizde bu kadar popüler olmasının nedeni, farklı ve doğru bir bakış açısıyla yaklaşmamız ve bunda da başarılı olmamızdır. Türk insanı genelde sabırsız bir yapıya sahiptir. Golf ise genelde sabır ve psikolojik dayanıklılığa yönelik bir spor. O yüzden zaman zaman sıkıntı çektiğimiz oluyor. Golf sporcusu 8 saat antrenman ve 4,5 gün süren müsabakalarda aynı dayanıklılığı ve fiziki kondisyonu son gün son çukura taşımak zorunda. Teknik anlamda hiçbir elit golfçudan farklı değil bizim golfçumuz. Bu sorunu çözmek için de uluslararası eğitime sahip çok iyi bir mentör bulduk ve onunla çalışıyoruz. Böylece sabır ve psikolojik dayanıklılık problemini mentörümüzle, çok sistemli bir çalışmayla çözüyoruz. Bunun sonucunda da bir kulübümüz, son 6 senede 3 kez Avrupa Kulüpler Şampiyonu olurken, milli takım düzeyinde de dünya şampiyonasını ise 17. sırada bitirdik. Bu derece bizim için çok iyi bir derecedir. Çünkü arkamızda bıraktığımız ülkelere baktığınız zaman golfta çok üst düzeydeki ülkeler var.”

Madalya odaksız spor politikası

Golf Federasyonu Başkanı Ağaoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın, spor bütçesinin son yıllarda ciddi bir artış gösterdiği yönündeki sözünü hatırlatarak, “Spor teşkilatının bütçesinin, 2000 yılına kıyasla son 8 yılda yüzde 600'lere varan bir artış gösterdiğini görüyoruz. Bunun da çok açık ve net olarak anlamı şu; spor artık Türkiye'de bir devlet ve hükümet politikası haline gelmiştir” dedi.

Madalyaya odaklı bir spor politikası oluşturmayacaklarına dikkat çeken Ahmet Ağaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sporun altyapıya ve halkın bütün kesimlerine yayılmasına çok büyük önem vereceğiz. Madalyaya odaklı geçici başarılara endeksli bir spor politikasını asla benimsemeyeceğiz. Bu da politikanın doğruluğu açısından önemli bir tespit. Bir ülkede spor tabana yayılırsa, zaten ilerleyen süreç içerisinde de tavanda madalya ile buluşmanız oldukça kolaylaşır. Biz federasyonlara sporu tabana yayma açısından büyük görev düşüyor.”

Ağaaoğlu, uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapma konusunda devlet desteğinin önemine de değinerek, “Bizler uluslararası müsabakaları ülkemize getirirken, ciddi anlamda devlet desteğine ihtiyacımız oluyor. Bu önemli, ancak bunu sadece devletin maddi desteği olarak düşünürsek hata yaparız. Aynı zamanda bu organizasyonların en az maliyetle gerçekleşmesi ve finansmanını da federasyonların becerileri doğrultusunda gerçekleşmesi için çaba sarf etmek zorundayız. Diğer bir değişle, bu tür organizasyonlar maddi ve manevi anlamda ülkemize katkı sağlamalıdır. Yoksa, 'organizasyonu ben alayım, parayı devlet versin' yaklaşımı benim de sıcak bakmadığım bir yaklaşım. Bu kapsamda 27 Eylül 2012'de Antalya'da yapılacak olan Dünya Amatör Golf Şampiyonası için hazırlıklarımız tüm hızıyla devam ediyor” şeklinde konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz