Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bakırköy'deki göçüğe ilk dava Aynur'dan

  Ali DAĞLAR/İSTANBUL
  28 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 28 Şubat 2006 - 00:58

  Bakırköy Alışveriş Merkezi'nin inşaası sırasında meydana gelen göçükte, 20 metrelik çukura düşerek başından ağır yaralanan ve tek kulağı sağır kalan tezgahtar Aynur Şenci, inşaatın sahibi, müteahhit firma, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Bakırköy Belediyesi'ne 100 bin YTL'lik tazminat davası açtı.

  GEÇEN yıl 26 Şubat 2005 günü Bakırköy'deki Carrousel'in tam karşısındaki 40 bin metrekarelik arazide, dev alışveriş merkezi inşaatı için yapılan ve 20 metre derinliğe ulaşan kazı, Fişekhane Caddesi'nin bir kısmını çökertti. Durakta yolcu bekleyen bir minibüs, içindeki yolcularla birlikte 20 metrelik çukura yuvarlandı, 5 yolcu yaralandı. Başından ağır yaralanan 28 yaşındaki Aynur Şenci, Acıbadem Hastanesi'nde, 2 günü yoğun bakım olmak üzere 5 gün tedavi gördü.

  KURUMSAL İHMAL VAR

  Aynur Şenci'nin avukatı Ali Şenci, Bakırköy 2'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılan davanın dilekçesinde müvekkilinin 45 gün iş ve gücünden kalacak şekilde yaralandığını, sağ kulağının sağır olduğunu, Hürriyet Gazetesi'nin 28 Şubat 2005 tarihli "Asfalttaki Çatlağı Ziftle Kapatmışlar" başlıklı haberinde, Büyükşehir Belediyesi'nin inşaat firmaları hakkında suç duyurusu yaptığını, kurumsal ihmalin itiraf edildiğini anlattı.

  Davacının maddi manevi zarara uğradığı vurgulanan dilekçede şöyle denildi:

  EVLENME ŞANSI AZALDI

  "Müvekkil, olay tarihinde, bir mağazada satış elemanıydı. Kazadan sonra sürekli başı ağrımakta, kulağı çınlamakta, uzun süre ayakta duramamaktadır. Çalışma yeteneğini büyük ölçüde yitirmiş, çalışarak elde edeceği gelirden mahrum kalmıştır. Bir kulağındaki işitme kaybı sebebiyle, 28 yaşındaki genç ve bekar davacının evlenme şansı azalmıştır."

  50'si maddi, 50'si manevi, toplam 100 bin YTL tazminatın inşaat sahibi Uzman Tic. ve İnşaat AŞ, müteahhitler Zirve İnşaat Ltd., Beyaz İnşaat Petrol Ürünleri Turizm Ltd., Gül-Keleşoğlu İnşaat Turizm Petrol Ürünleri Otomotiv AŞ, Kameroğlu İnşaat Ltd., denetimden sorumlu Aks Proje Yapı Denetim ile Büyükşehir ve Bakırköy Belediyesi'nden tahsili istendi.

  Gürültü kulağımda

  Aynur Şenci, olay gününü hatırla madığını belirterek "Olaydan sonra işimi kaybettim, psikolojim bozuldu. O gürültü sürekli kulağımda ve dışarıdaki gürültüden korkuyorum, uyuyamıyorum" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı