Gündem Haberleri

  Bakırköy'de restorasyon sırası tarihi çeşmelerde

  Hürriyet Haber
  08.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bakırköy Belediyesi ve MSÜ Mimarlık Fakültesi, ilçedeki beş tarihi çeşmeyi restore edecek.

  BAKIRKÖY 'de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan beş tarihi çeşme, belediye ve üniversite işbirliğiyle restore edilecek. Anıtlar Yüksek Kurulu'nun kararı gereği çalışma İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarı Müdürlüğü'nün denetiminde yapılacak.

  Özgün biçim korunacak

  Mimar Sinan Üniversitesi (MSÜ) Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı'nca yürütülecek restorasyonda renk ve malzeme uyumu sağlanarak çeşmelerin özgün biçimlerine uygun olmasına dikkat edilecek.

  İlçe sınırlarındaki tarihi eserlere sahip çıkmaya çalıştıklarını söyleyen Bakırköy Belediye Başkanı Ahmet Bahadırlı ’’Bu konuda birçok çalışmayı tamamladık. Tarihi İspirtohane, konservatuvar haline getirildi. Baruthane'yi ise Yunus Emre Kültür Merkezi olarak kullanıyoruz. Türk edebiyatının ünlü şair ve yazarı Cenap Şabettin'in evini onararak müze haline getireceğiz’’ dedi. Hedefledikleri çalışma tamamlandığında Bakırköy'ün tarihi dokusu korunmuş bir modern kültür merkezi haline geleceğini belirtti.

  Tarih kitap oldu

  Önümüzdeki günlerde başlayacak restorasyon çalışmaları kapsamında 1842'de yapılan Abdülmecit Han Çeşmesi, 1914'ta yapılan Dikilitaş (Mehmet Ali Paşa) Çeşmesi, 1925'te yapılan Beykozlu Mehmet Bey Çeşmesi, 1602'de yapılan Şabanağa ve Meydan Çeşmesi onarılacak.

  Bakırköy Belediyesi ilçede yer alan tarihi eserleri tanıtan bir de kitap yayımladı. Hebdomon'dan Bakırköy'e adlı kitap geçmişten günümüze ilçenin tarihi dokusunu inceliyor. Araştırmacı ve yazar Turgay Tuna'nın hazırladığı kitap ilçedeki okullara da dağıtılacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı