"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Bakırın muhteşem dönüşü

Bulmaca çözmeyi sever misiniz? Ben çok severim ve bu alışkanlığımdan dolayı öğrendiğim pek çok tanım ve sözcük var.

Kimya mühendisi olduğum için, bakırın simgesi bulmaca çözerken öğrendiğim şeylerden biri değil elbette. Ama pek çok kişi için bu, belki de liseden beri kullanılmayan bir bilgi.
Uzun lafın kısası, benim ayrıca bir yemekçi ve bakır kap kacak meraklısı olarak ilgilendiğim bu elementin simgesi “cu”dur. Cu harfleri ise bakırın Latince karşılığı olan “cuprum”dan gelmektedir.
Peki ama nereden geliyor bu sözcük? Roma ımparatorluğu, kullandığı bakırı, bu elementin tarihte ilk kez bulunduğu yer olan Kıbrıs’tan sağlıyordu. O nedenle de bakıra Kıbrıs metali, yani “aes Cyprium” adını vermişlerdi. Bu ad zamanla “cuprum” oldu.
Dediğim gibi ben bakıra bayılan ve mutfağında mümkün olduğunca bakır kullanan biriyim. Ama pek çok mutfakta bakır yerini önce alüminyuma bıraktı. Çünkü alüminyumdan yapılan bu yeni mutfak kaplarının kalaylanma gibi bir dedi yoktu.
Ama gel zaman git zaman, alüminyumun o kadar da matah bir materyal olmadığı çıktı ortaya. Zararları koşulmaya başlandı.
Sonrasında da alüminyum yerini sağlıklı bir ürün olan çeliğe bıraktı. Bu arada, mutfakların eski dostu bakır da yavaş yavaş yükselişe geçti. şark köşelerinin dekoratif eşyası olmaktan çıktı ve gerektiği gibi mutfaklardaki yerini yeniden almaya başladı.
şimdi sevindirici bir gelişme olarak, pek çok evde kullanılmak için bakır kap kacak bulunduğunu görüyor ve seviniyorum.

YUMURTALI HAMSİ KUŞU

8 KİŞİLİK
HAZIRLAMA SÜRESİ 30 DAKİKA

MALZEME LİSTESİ
* 500 gr hamsi
* 2 adet yumurta
* 4 yemek kaşığı mısır unu
* 2 yemek kaşığı dolusu un
* 1 çay kaşığı tuz, karabiber
İç harcı için;
* 1 demet maydanoz
* ½ demet dereotu
Kızartmak için;
* 6-8 yemek kaşığı mısırözü yağı

YAPILIŞI
Maydanoz ve dereotunu ayıklayıp yıkadıktan sonra incecik doğrayarak derin bir kaba aktarın. Hamsilerin kafalarını koparıp attıktan sonra kılçıklarını çıkarın. Bol suyla yıkayıp süzülmeleri için süzgeçte bekletin. Yumurtaları çatal yardımıyla iyice çırpın.
Diğer taraftan, mısır unu ve unu ayrı bir kapta karıştırın. Tuz ve karabiberi ekleyip malzemeleri iyice harmanlayın. ıyice süzdüğünüz hamsilerin iki tanesini alıp açın. Balıkların birinin karın kısmına maydanoz ve dereotu karışımından 1 çay kaşığı kadar koyun. ıki balığı derileri dışa gelecek ve kuyrukları karşılıklı olacak şekilde birbirine yapıştırın. Tüm balıklara aynı işlemi uygulayın.
Balıkları önce çırpılmış yumurtaya sonra unlu karışıma bulayın. Sıvıyağın yarısını 25-30 santim çapındaki bir teflon tavaya aktarın. Orta ısılı ateşte kızdırın. Balıkları orta ısılı ateşte tavayı sallayarak kızartın.
Kızaran balıkları bir tepsi yardımıyla çevirip diğer taraflarını da kızartın. Kızarttığınız balıkları bir tabağa aktarın. Sıvıyağın kalanını da tavaya aktarıp kalan balıkları da aynı şekilde kızartın.
Hamsi kuşu bol yağda kızarmaz. Yanında piyaz, kırmızı soğan, limon ya da yeşil salatayla sunulabilir.
X