"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Bakır orkestrası

Çocukken en sevdiğimiz şeylerden biri, annemin mutfak eşyalarıyla oynamaktı. Her birimiz annemin pek kıymetli bakır eşyalarından birini seçerdi ve farklı zamanlarda farklı oyunlar oynardık bu eşyalarla. Tabii annemden gizli.

Bir keresinde, annem komşuya çaya gittiğinde, yasaklı olan bakır eşyaları aramızda paylaşmıştık. Öğleden sonra oturmasına gittiği için annemin saatlerce eve gelmeyeceğinden emindik. Bakır eşyalarla en çok haşır neşir olanlardan biri olarak oyunun organizasyonunu da ben üstlenmiştim.
Dört kişilik bir orkestra kuracaktık. Herkes elindeki eşyayı müzik aleti gibi kullanacak, ses çıkaracaktı. Benim görevimse annemin reçelin köpüğünü almak için kullandığı çok sevgili bakır el kevgiriyle orkestrayı yönetmekti.
Tam orkestra düzene girmişken ve ben elimdeki bakır kevgirle yönetmeye hazırlanırken, kapıdan annem giriverdi! Çok korkmuştuk. Hepimiz olduğumuz yerde kalakaldık.
Annem beklediğimiz kadar sinirlenmemişti ama her birimize ayrı ayrı ceza vermeyi de ihmal etmedi.
Yaşım ilerleyince annemin bakır eşyalara neden o kadar değer verdiğini anladım.
Şimdi benim evimin de en değerli eşyaları bu bakır eşyalar ve annemin bana verdiği pek kıymetli kevgiri.
Kaynak: Kalaylı Kaplarda Alaylı Yemekler

Alinazik

Patlıcanları ocakta ya da fırında iyice yumuşayıncaya kadar közleyip kabuklarını yukarıdan aşağıya doğru soyun. Akan suyun altında yıkayıp avuçlarınız arasında sıkarak süzdükten sonra saplarını kesin.
Diğer taraftan 1 limonun suyunu geniş bir kaseye aktarıp üzerine yarım su bardağı zeytinyağını ekleyin. Suyunu süzdüğünüz patlıcanları bu limonlu sosa batırın. (Böylece patlıcanlar kararmaz.)
Zeytinyağı (tereyağı da kullanabilirsiniz) ve kıymayı teflon tavaya aktarıp tahta kaşıkla sürekli karıştırarak 5-6 dakika kavurun. Kabuklarını soyup tavla zarı formunda doğradığınız domatesleri kıymanın içine ekleyin. Tuz ve kimyonu serpip 5-6 dakika daha, kıyma iyice kavruluncaya kadar pişirin. Suyunu çeken kıymayı ocaktan alın.
Süzme yoğurt ve normal yoğurdu geniş bir kasede karıştırdıktan sonra patlıcanları ilave edip çatalla ezin. Üzerine dövülmüş sarmısak, tuz ve pul biberi aktarın.
Bu patlıcanlı yoğurtlu sosu orta boy teflon bir tavaya aktarıp kısık ateşte iyice ısıtın.
Kaynamasına fırsat vermeden ocaktan alın ve sıcakken servis tabağına aktarın.
Üzerine kavrulmuş kıymayı aktarın. Maydanoz ve domatesle süsleyerek ılık olarak servis yapın.

Malzeme listesi

-  250-300 gr orta  yağlı kıyma
-  1-2 adet orta boy domates
-  5 yemek kaşığı zeytinyağı ya da 1 yemek kaşığı dolusu tereyağı
-  1 çay kaşığı tuz, karabiber
-  3 adet orta boy kemer patlıcan (ince uzun patlıcan)
-  1 su bardağı dolusu  süzme yoğurt
-  1 su bardağı tatlı yoğurt
-  3-4 diş sarmısak
-  1 çay kaşığı kimyon, kırmızı pul biber

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI