Gündem Haberleri

  Bakın, burada yan yanalar

  Özgür EKŞİ - Emre BAYLAN- Sezer KÜÇÜKKURT- Onur BAYRAM / DHA
  28.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çiğiltepe’de şehitlerin mezar taşlarını gösteren Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, “İşte Türk milleti bu” dedi ve şunları söyledi:

  ÇİĞİLTEPE'DEN FOTOĞRAFLAR

  “Nedir bu tablo? Bakın, bir yerde Kars’tan gelen Karslı şehidimiz yatıyor. Onun bir yanına bakıyorsunuz Kayserili, onun biraz ilerisine bakıyorsunuz Bingöl’den, Bitlis’ten, her yerden bu insanlar tek vatan uğruna şehit düşüyorlar.”

  GENELKURMAY Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Zafer Haftası kapsamında Afyonkarahisar Çiğiltepe Şehitliği’nde düzenlenen anma etkinliğinde, “Hepimiz kardeşiz. Bunu bozmak isteyenlere imkan vermeyelim” dedi. Diyarbakır Kulp’tan gelen 43 çocuğun karşıladığı Başbuğ, “İşte Türk milleti bu. Kulplusu da bu milletin parçası, Edirnelisi de parçası, Afyonlusu da parçası” diye konuştu.

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve yanındaki kuvvet komutanları, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde vazife, onur ve şeref timsali olarak gösterilen Albay Reşat Çiğiltepe Şehitliği´nde düzenlenen anma törenine katıldı.

  Tek vatan için

  Orgeneral Başbuğ, kuvvet komutanlarıyla birlikte Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga´yı makamında ziyaret etti. Şehitlikteki kardeşlik tablosunun Çanakkale ve Sakarya ile aynı olduğunu belirten Orgeneral Başbuğ, şunları söyledi:

  İşte biz buyuz

  “27 Ağustos bu noktada muharebenin kaderinin tayin edildiği gün. Burada Çiğiltepe’de hep beraber şehitleri gördük, oradaki görmüş olduğumuz tablo aslında Çanakkale’de görmüş olduğumuz tablodan farklı değil. Orada gördüğümüz tablo aslında Sakarya’dakinden farklı değil. Nedir bu tablo? Bakın, bir yerde Kars´tan gelen Karslı şehidimiz yatıyor. Onun bir yanına bakıyorsunuz Kayserili, onun biraz ilerisine bakıyorsunuz Bingöl´den, Bitlis´ten her yerden bu insanlar vatan uğruna, tek vatan uğruna, bağımsızlığı uğruna omuz omuza kardeşçe savaş veriyorlar, şehit düşüyorlar. Ve bugün gördüğümüz gibi yan yana Karslı’sı, Erzurumlu’su, Erzincanlı’sı, Edirneli’si yan yana yatıyorlar. İşte biz buyuz. Halkımız bu. Esas halkımızın kaynağı bu. Diğerleri bizi fazla ilgilendirmiyor. Gerçekten burada olmaktan çok büyük mutluluk duyuyoruz, heyecan duyuyoruz’ dedi.

  Kaçışlar sürüyor

  Bir basın mensubunun sorusu üzerine terör örgütünden kopmaların devam ettiğini açıklayan Orgeneral İlker Başbuğ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Temmuz’da 14 terörist güvenlik görevlilerine teslim oluyor. 10´u serbest bırakılıyor. 2´si tutuksuz yargılanma kaydı ile serbest bırakılıyor ve 2´si mahkemeye sevk ediliyor. Bu teslim olmalar devam ediyor. Özellikle Temmuz ayındaki bu durum önemli geldi. Bunun dışında örgütten ayrılmalar, kopmalar, kaçışlar devam ediyor.’’

  Şehit aileleri iftarda

  Başbuğ, Afyon’da son olarak iftar yemeğinde şehit yakınlarıyla buluştu. Başbuğ’un Afyonlu şehit ailelerine verdiği yemeğe “el bombası” cezasında şehit düşen Piyade Onbaşı Osman Altın’ın annesi, babası ve gazi olan ağabeyi de katıldı.

  Şehitlere kırmızı karanfil/images/100/0x0/55eb43c0f018fbb8f8b5f5d8

  ÜZERLERİNDE şehitlerin doğum yerleri yazan mezar taşlarına kırmızı karanfil bırakan Başbuğ, kendisini takip eden basın mensuplarına dönerek, “Ne görüyorsunuz? Datça, Bolvadin, Ağrı... İşte Türkiye bu. Daha fazla bir şey söylemeye gerek yok. Bakın 87 yıl önce şehit oldular. Yan yana yatıyorlar. Kardeşlik bu” dedi. Başbuğ, şehitliğe girdiği sırada elini öpmek isteyen bir vatandaşa, “El öpmek yok” diyerek izin vermedi.

  Zafer Müzesi

  AFYONKARAHİSAR’ın kurtuluş günü etkinliklerine katılan Orgeneral Başbuğ, Kara kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay ile Zafer Müzesini gezdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı