« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bakın bilim ne diyor

Aziz Yıldırım’ın son duruşmada Mahkeme Başkanı’na sunduğu İTÜ raporunu açıklıyoruz.

Ahmet ERCANLAR
SON GÜNCELLEME

‘HERKES F.BAHÇE’NİN KOLLANDIĞINI SANIYOR AMA EN AZ PENALTI BİZE VERİLDİ’

Federasyon ve hakemleri etkilemekle suçlanan başkan Aziz Yıldırım, bunu çürütmek için İTÜ’ye başvurdu. Galatasaraylı Doçent Cevdet Cerit’in çalışması, kamuoyundaki algının "F.Bahçe kollanıyor" olduğunu belirledi. Cerit, son 15 yılda en az penaltının F.Bahçe’ye verildiğini tespit edip, kamuoyu algısının yanlış olduğunu belirtti.

İŞTE YILDIRIM'IN MAHKEMEYE SUNDUĞU BELGE

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, şike davasının son duruşmasında Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci'ye çok ilginç bir belge sundu. Yıldırım’ın sunduğu belge, avukatları aracılığıyla İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi'ne yaptırdığı, Fenerbahçe’nin kamuoyundaki algısı ve buna karşılık gerçekleri içeren bir çalışmaydı. /images/100/0x0/55ea4717f018fbb8f8759464

Yıldırım’ın talebi ile akadamisyenler, öncelikle kamuoyunda F.Bahçe’nin kollanıp kollanmadığını araştırdı, ardından da kazanılan penaltılar hesaplanarak bu kayırılma olayının doğru olup olmadığını belirledi.

Yıldırım’ın avukatı Turen Öner’in başvurusu üzerine İTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, araştırmayla Matematik Mühendisliği Bölümü’nü görevlendirdi. Bölüm de görevi Galatasaray taraftarı olan Doç. Dr Cevdet Cerit’e verdi. Bu çalışmayla, iddianamede yer alan, Aziz Yıldırım’ın eski TFF Başkanı Mahmut Özgener’e talimat vererek her istediğini yaptırdığı iddiası çürütülmeye çalışıldı.

Halkın kafasına yerleşen yargı

İTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü tarafından mahkemeye sunulan raporda öncelikle Fenerbahçe’nin kollanıp kollanmadığı araştırıldı. Kamuoyu araştırması yapan bilim adamları, şu soruyu 340 kişiye sordu:“Size göre son 10 yılda en çok hangi büyük takım lehine penaltı verilmiştir?”
Bu soruya yüzde 32 oranla “Fenerbahçe” yanıtı verildi. Ankete katılanların yüzde 27’lik kısmı Galatasaray, yüzde 21’i Beşiktaş ve yüzde 20’si ise Trabzonspor’un kollanıp en çok penaltı verildiğini belirtti. Böylelikle, kamuoyu algılamasını belirleyen çalışma, halkın Fenerbahçe’nin en çok penaltı verilerek kollanan takım olduğunu düşündüğünü ortaya koydu.

Bakın bilim ne diyor

Bilimsel çalışma tersini söylüyor

Daha sonra İTÜ’lü bilim adamları son 15 sezonun gol ve penaltı sayılarını oranladıkları araştırma ile kamuoyundaki bu algının bilimsel olarak doğru olup olmadığını belirlemeye girişti. Fenerbahçe’nin bu dönemde diğer 3 büyük takımdan ve hatta Gaziantepspor’dan bile daha az penaltı kazandığı görüldü. Raporda Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’un kazandıkları penaltı adetlerinin kamuoyu algısı ile uyum gösterdiği belirlenirken, Fenerbahçe’nin halkın sandığından çok daha az sayı ve oranda penaltı atışı kazandığı belirlendi.

İTÜ raporuyla çürütülmek istenilen savcılık iddiası

Şike ve teşvik davası iddianamesinde Aziz Yıldırım’ın, Futbol Federasyonu eski Başkanı Mahmut Özgener ile yaptığı telefon görüşmelerinde şüpheli bazı /images/100/0x0/55ea4717f018fbb8f8759468konuşmalar olduğu belirtiliyordu. İddianamede, Yıldırım’ın, Fenerbahçe maçlarını yönetecek hakemlerin kendi lehlerine karar vermesi için girişimlerde bulunduğu, Yıldırım’ın hakem ayarlamaya çalıştğı ileri sürülüyordu.

Fenerbahçe Başkanı, İTÜ’ye hazırlattığı özel rapor ile, hakem ayarladığı iddialarının gerçeklerle örtüşmediğini bilimsel veriler ışığında kanıtlamaya çalıştı.

İŞTE RAPORUN SONUCU

Fener en çok golü attı, en az penaltıyı kazandı

16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan raporun sonuç bölümünde İTÜ’lü bilim adamları vardıkları sonuçları ise şu şekilde sıraladı:

- Verilere göre takımların attıkları gol ortalaması ile paralellik taşımakta. Ancak Fenerbahçe diğer kulüplerin aksine attığı gol oranının çok altında penaltı kazanmış…

- Kamuoyu algısına göre en çok penaltıyı Fenerbahçe kazanıyor. Oysa Fenerbahçe kazanılan penaltı oranlarında ilk dört sıraya bile girememiş ve Gaziantepspor’un da altında yer almış durumda...

- Hakemlerin son 15 sezonda F.Bahçe aleyhine bir tutum izledikleri belirlenmiştir. Bu durum bilimsel verilere  göre yüzde 97 tesadüfi değildir.

- İddianamede yer alan son 3 sezonun yani Mahmut Özgener döneminin penaltı istatistiklerinde hakemler Fenerbahçe’ye karşı diğer takımlarla eşit, yani nötr bir yaklaşım göstermişler…

 


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler