ANKARA HABERLERİ

Bakımı atlamayın kazalara davetiye çıkarmayın

Hürriyet Haber
22.10.2017 - 14:35Son Güncelleme :

Kış öncesi Ankaralılara uyarılarda bulunan Makina Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Varlık Özerciyes, kazaların önüne geçmek için kalorifer kazanlarına yılda bir kere basınçlı kap testi yapılması gerektiğini söyledi.

Hürriyet Haber

Ankara’da periyodik bakım ve kontrolleri yapılmayan, bilgisizce ve yanlış kullanılan kalorifer kazanı kazaları sonucu çok sayıda insanın hayatını kaybettiğine dikkat çeken Makina Mühendisleri Odası (MMO) Ankara Şubesi Başkanı Varlık Özerciyes, kış öncesi vatandaşlara “Kazanların periyodik kontrollerini ihmal etmeyin” uyarısında bulundu. Kazanlara yılda bir kere basınçlı kap testi yaptırılması gerektiğine de işaret eden Özerciyes şunları kaydetti:

TESTLER GENELLİKLE İHMAL EDİLİYOR

“İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre basınçlı kapların bir yılı aşmayan sürelerde periyodik bakım ve kontrollerinin yaptırılması gerekmektedir. Periyodik bakım yetkilendirilmiş servislerce veya işyeri tarafından görevlendirilmiş sertifikalı kişilere yaptırılmalıdır. Ayrıca yapılan bu test ve kontrol işlemlerine ek olarak, her yıl kış mevsimine girerken, yanma testi ve baca gazı analizleri de yapılmalıdır. Ancak bilgisizlik ve denetim yetersizliği nedeniyle bu testler genellikle ihmal edilmektedir. Oysa eskiyen, çürüyen, emniyet sistemi çalışmayan kazanlarda, kazalar ya da patlamalar ne yazık ki kaçınılmaz olmaktadır. Periyodik bakım, kontrol ve testlerin Makina Mühendisleri Odası gibi Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilen, yetkili Muayene Kuruluşlarına yaptırılmasına dikkat edilmelidir. Lütfen, geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız kazan patlamalarına davetiye çıkarmayalım, tedbirimizi önceden alalım.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Bakımı atlamayın kazalara davetiye çıkarmayın hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ekim 2017 tarihinde saat 14 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bakımı atlamayın kazalara davetiye çıkarmayın haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

26 Kasım 2018, Pazartesi
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:38
 • Öğle
  12:42
 • İkindi
  15:11
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  18:56
Sayfa Başı