Gündem Haberleri

  Bakanlıktan zamanı geçmiş ilaçlara yanıt geldi

  ANKA
  12.11.2009 - 16:55 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanlığı, pandemik grip tedavisinde kullanılan ilacın miladının uzatılmasıyla etkisiz olacağı iddialarına yanıt geldi.

  Sağlık Bakanlığı, basında yer alan pandemik grip vakalarının tedavisinde kullanılan antiviral ilacın miadının uzatılmasıyla tedavide etkisiz olacağı yönündeki iddiaları ve domuz gribi aşısı sonrası bazı sağlık çalışanlarının felç geçirdiği, bir kişinin ise komada olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

  Bakanlık yaptığı açıklamada, Pandemik grip tedavisinde kullanılan Tamiflu kapsülün, bilim kurulu tarafından hazırlanan Pandemik İnfluenza Ulusal Faaliyet Planı çerçevesinde pandemide kullanılmak üzere temin edilerek 2006 yılından itibaren depolarında stoklandığını bildirdi.

  TAMİFLU KAPSÜLÜN ÖMRÜ 7 YIL OLDU

  Bakanlık, 4 Aralık 2007 tarihinde FDA (Amerika İlaç ve Gıda Dairesi) Kamu Sağlığı Kurumu’nun yapılan çalışmalar sonucunda stoklanan Tamiflu kapsülün tıbbi stabilitesinin 7 yıl boyunca devam ettiğini, bu nedenle raf ömrünün 5 yıldan 7 yıla uzatıldığını açıkladı.

  Bakanlık, Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan 15 Mayıs 2008 tarihli Pandemik İnfluenza rehberinde de Tamiflu kapsülün raf ömrünün iki yıl uzatıldığının yer aldığını, EMEA (Avrupa İlaç Ajansı ) tarafından 05 Mayıs 2009 tarihinde yayınlanan basın bildirisinde de Tamiflu kapsülün 5 yıl olan raf ömrünün 7 yıla uzatıldığını kaydetti.

  ECZANELERDE SATILAN TAMİFLUNUN KULLANIM SÜRESİ 5 YIL

  Bakanlık, İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğünce, bilimsel çalışma raporlarının incelendiğini pandemi döneminde kullanılmak üzere stoklanan Tamiflu kapsülün kullanım süresinin 5 yıldan 7 yıla çıkarıldığını açıkladı.

  Bakanlık bu kararın stoklardaki ilaç için geçerli olduğunu belirterek, halen eczanelerde satışa sunulan kullanım süresi 5 yıl olan Tamiflu kapsül için geçerli olmadığını da vurguladı. Bakanlık ayrıca, bu tarihten sonra üretilip piyasaya sunulan ürünler için de kullanım süresinin 7 yıl olarak belirlendiğini de bildirerek şu açıklamayı yaptı:

  “Bu karar sonrasında ilgili firma ile iletişime geçilmiş ve depolarımızda mevcut olan ilacın bu bilgiler doğrultusunda yeniden etiketlenmesi istenmiştir. Bu etiketleme işlemi tamamlanmış ve ilaçlar illerimize bu şekilde gönderilmiştir. Tamamen bilimsel veriler ve uluslar arası ruhsatlandırma kuruluşları ve Dünya Sağlık Örgütü kararına dayanarak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de söz konusu ilacın kullanım süresi 2 yıl uzatılmıştır.”

  Bakanlık, domuz gribi aşılaması sonrası bazı kişilerde felç geliştiği iddiasına yönelik olarak da 11 Ekim 2009 itibarıyla yaklaşık 200 bin sağlık çalışanı ve hacı adayının aşılandığını ve ciddi bir yan etki gözlenmediğini de söyledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı