Bakanlıktan turizm için ‘Gezi’ çıkarması

Umut ERDEM/ANKARA
18.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gezi Parkı protestolarının turizmi olumsuz etkilememesi için yurtdışına çıkarma yaptı.

Bakanlıkta oluşturulan bir heyet Rusya ve Almanya’ya giderek tur operatörleri ile görüştü. Bakan Ömer Çelik’in 6 Haziran’da turizm temsilcileri ile toplantı yapmasının ardından rezervasyonlarda iptallerin önlenmesi için çalışmalar başlatıldı. Bakanlık Müsteşarı Özgür Özaslan ve Tanıtma Genel Müdür Vekili İrfan Önal’ın başında bulunduğu bir heyet oluşturuldu. Heyet, turizmcilerin de talepleri doğrultusunda bir hafta süresince Rusya’da ve Almanya’da temaslarda bulundu. Bu kapsamda Almanya’da Türkiye’ye en çok turist gönderen 10 tur operatörü ile görüşüldü.

Alman seyahat acentaları yetkilileri, Türkiye’de tatil için turlarda herhangi bir iptalin söz konusu olmadığını belirtirken, gelişmelerden de haberdar edilmek istediler.

AKDENİZ VE EGE’DE YOK

Heyet, Rusya Turizm Federasyonu Başkanı Alexander Radkov ile de görüş alışverişinde bulundu. Radkov Bakanlık temsilcilerine Gezi Parkı ile başlayan eylemlerin demokratik bir süreç olduğunu değerlendirerek, Türkiye’ye turist gönderme tercihlerinde herhangi bir değişikliğe gitmeyeceklerini belirtti.

Müsteşar Özaslan’ın bir hafta süresince yaptıkları temasları rapor olarak Bakan Çelik’e sunması bekleniyor. Raporun ardından da turizmdeki stratejiye yön verilecek. Bakanlık yetkilileri, Gezi Parkı protesto eylemlerinin sadece İstanbul’da belli oranda rezervasyon kaybına neden olduğunu açıklarken, Akdeniz ve Ege’de iptallerin söz konusu olmadığını dile getirdiler.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı