Bakanlık'tan taklit tağşiş listesi

Aysel ALP/ANKARA
22.07.2015 - 14:47 | Son Güncelleme:

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tüketici sağlığının korunması, gıdalarda taklit ve hilenin önlenmesi amacıyla yaptığı gıda denetim sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Haziran ayı sonu itibariyle 335 bin denetim yapan bakanlık, 79 parti üründe taklit-tağşiş; 16 parti üründe ise ilaç etken maddesi tespit etti. Köftelerde at eşek eti; sucukta 'tükürük bezi'; kaymakta nişasta; tereyağında bitkisel yağ; epimedyumlu (azgın teke otu) ve ballı bitkisel macunlarda 'sildenafil' ilacı bulundu. Zeytinyağında, pamuk yağı tespit edildi.

İstanbul, İzmir, Ankara, Manisa, Kayseri, Konya gibi illerde üretilen yoğurt, tereyağı, kaymak, tulum peyniri, beyaz peynir gibi ürünlerde bitkisel yağ, jelatin, nişasta bulundu.

İŞTE BAKANLIĞIN LİSTESİNDEKİ FİRMALAR

SUCUK TÜKÜRÜK BEZİNDEN

Yine İstanbul, Ankara, Bursa, Sakarya gibi illerde yapılan restoran, lokanta, kasap denetimlerinde ise kıyma, sucuk, köfte, döner, kebap, börek, kır pidesi gibi ürünlerde at, eşek eti ile soya, kanatlı eti ve/veya sakatat tespit edildi. Kayserili firmanın sucuğunda tükürük bezi ile baş eti bulundu. İstanbul'da pide salonunda satılan kır pidesi harcından 'mide' çıktı.

KUVVET ARTIRICI MACUNLARDA 'SİLDENAFİLE' DİKKAT!

Bakanlığın, takviye edici gıdalar ve benzeri ürünlere ilişkin denetimlerinde de çarpıcı sonuçlar elde edildi. Özellikle erkeklerin cinsel gücü artırmak amacıyla kullandıkları 'bitkisel' adı altında satılan 'kuvvet macunlarında', gıda takviye ürünlerinde 'ilaç' bulundu. Kamuoyunda 'azgın teke otu' olarak bilinen Epimedyumlu bitkisel karışımlı macunlar ile ballı, civan perçemli macunlarda da takviye edici gıda ürünlerinde de 'sildenafil' ilacı (sertleşme bozuklukları için kullanılan bir ilaç) tespit edildi. Bazı ürünlerde de atromin, sibutramine, acetildenafil ilaçları bulundu.

MEYVELİ GAZOZDA, ÇİKOLATADA, KAHVEDE BİLE 'SİLDENAFİL'

İzmir'de üretilen meyveli gazoz, nane aromalı içecekler ile kahvelerde sildenafil ve acetildenafil ilaçları tespit edildi. İstanbul Çatalca'da üretilen bitki karışımlı çikolatada da 'sildenafil' bulundu.

ZEYTİNYAĞINDA, PAMUK YAĞI VE TRANS YAĞLAR

Zeytinyağı denetimlerinde de mevzuata aykırı durumlar tespit edildi. Sızma zeytinyağlarında pamuk başta olmak üzere yağlı tohum yağları, trans yağlar, mumsu maddeler bulundu.

Etiketler: et


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı