Gündem Haberleri

  Bakanlıktan otellere 'yenileme affı'

  Hürriyet Haber
  10.12.2001 - 17:43 | Son Güncelleme:

  Turizm Bakanı Mustafa Taşar, kapanma noktasına gelen iki bine yakın otele kendilerini yenilemeleri için 31 Mart 2002'ye kadar süre vereceklerini bildirdi.

  Turizm Bakanlığı'nın 2002 yılı bütçesi dün gece TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Taşar, milletvekillerinin görüş ve eleştrilerini yanıtlarken, "Nitelikler Yönetmeliği"ndeki koşulları taşımadıkları için kapanma noktasına gelen iki bine yakın otele af getirdiklerini, yönetmeliği değiştireceklerini ve 31 Mart 2002'ye kadar kendilerini yeni yönetmeliğe göre düzenlemeyen otellerin hak sahibi olamayacaklarını bildirdi.

  TEŞVİKLER YENİDEN KONULSUN

   Bakan Taşar, canlı yayında "rüşvet pazarlığı" konusuna da değinerek, "Geçen gün televizyonlarda gördüğümüz bir rüşvet hadisesi var. Bunun Turizm Bakanlığı ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. O kişiyi bir saf işadamı gibi görmüşler, bir yandan orman, bir yandan sit alanı, bir yandan turizm teşviği veriyorlar. Halbuki teşvik Hazine'den alınır, Turizm Bakanlığı vermez. Kaynak kullanımı fonu kaldırıldığı için bir teşvik yoktur. Ama biz yeniden konulmasını talep ettik" diye konuştu.

   1999 yılından itibaren verilen teşviklerin araştırılması için Turizm Bakanlığı'nda bir soruşturma başlattıklarını belirten Taşar, teşviklerde bir usulsüzlük ya da yolsuzluk bulurlarsa üzerine gideceklerini söyledi.

  ULUDAĞ'DA YENİ BÖLGE

   Taşar, Uludağ ikinci bölgenin turizme açılması konusunda bütün sorunların giderildiğini, birinci bölgenin ise turizm bölgesi ilan edilemediğini kaydetti. Her ile dört yıldızlı en az bir otel öngördüklerini anlatan Mustafa Taşar, İstanbul'un simgesi olarak Kız Kulesi'ni sektörle beraber seçtiklerini belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı