Bakanlık'tan kaçak akaryakıt açıklaması

hurriyet.com.tr
03 Ağustos 2014 - 13:44Son Güncelleme : 03 Ağustos 2014 - 11:23

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 2014 yılının başından bugüne kadar toplam 24 bin ton madeni yağ ve 37 bin 166 akaryakıt ve akaryakıt harici petrol ürünü yakalandığını açıkladı. Bakanlık 2 aydır doğu illerinde yürütülen kaçak akaryakıt operasyonları kapsamında 33 Suriye ve 39 Türk vatandaşının gözaltına açıklandığını da bildirdi. Öte yandan son iki ayda piyasa değeri 20 milyon liranın üzerinde kaçak akaryakıt ele geçirildi. Yakalanan kaçak akaryakıtın litresi başına ise 1.5945 lira ceza kesiliyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 10 numara yağla ilgili olarak kapsamlı bir açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre 2014 yılının başından bugüne kadar toplam 24 bin 401 ton madeni yağ ve toplamda 37 bin 166 akaryakıt ve akaryakıt harici petrol ürünü yakaladı. 10 numara yağ ve kaçakçılık hususunda Hatay Valiliği koordinasyonunda mücadeleci kurumlardan oluşan bir denetim ekibi kuruldu. Buradaki operasyonların genişlemesiyle birlikte Gaziantep, Adana, Mersin, Kilis, Niğde ve Osmaniye’de de girişimler hızlandırıldı.

Bakanlıktan kaçak akaryakıt açıklaması

Bakanlığın verdiği bilgilere göre kaçak akaryakıt (10 numara yağ da bu kapsama giriyor) taşıyan kişilere 1.5945 TL ceza kesiliyor. Aynı zamanda söz konusu şahıslara ÖTV tarhiyatı yapmaktan da ceza kesiliyor. 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 20 nci maddesinin (a) bendi kapsamında; Yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı olarak emisyona (bu yağı kullanarak çevreyi kirleten) sebep olan motorlu taşıt sahiplerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlileri tarafından 1.750 TL para cezası uyguluyor.

Bakanlıktan kaçak akaryakıt açıklaması

Bakanlık açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Müşterek denetimlere başlamasından itibaren geçen yaklaşık 2 aylık sürede Maraşboğazı, Topboğazı ve Hassa bölgelerinde uygulanan denetimlerde 1450’si tır/kamyon, 69’u otobüs, 41’i minibüs ve 115’i binek otomobil olmak üzere toplam 1894 araca yeterli düzeyde ulusal marker içermeyen akaryakıt bulundurması dolayısıyla işlem uygulanmış ve 8.3 milyon TL değerinde, 1891 ton kaçak akaryakıta el konulmuştur. Ayrıca, yaklaşık 6 milyon TL vergi ve vergi ziyaı cezası uygulanmıştır.

BORU HATTI KULLANILAMAZ HALE GELDİ

Yol güzergahlarında yapılan denetimin yanında Hatay Valiliği koordinasyonunda kolluk kuvvetlerince Hacıpaşa Mahallesinde 17 adreste eşzamanlı operasyon düzenlenmiştir. Operasyon neticesinde, sınır hattından Hacıpaşa Mahallesine doğru toprak altına döşenmiş 65 km uzunluğunda 310 boru hattı tespit edilerek kullanılamaz hale getirilmiş, boru hattının nihayete ulaştığı ev ve depo sahipleri hakkında akaryakıt kaçakçılığı suçundan yasal işlem başlatılmıştır.

Operasyon kapsamında aranan ev ve depolar içerisine gizlenmiş 3 adet yatay sondaj makinesi ve 2 adet jenaratör ele geçirilerek, olayla ilgili olarak 33’ü Suriye vatandaşı, 39’u Türk vatandaşı olmak üzere toplam 72 kişinin gözaltına alınmıştır. Yine aynı Operasyon kapsamında birçok ev ve depo içerisine gizlenmiş, piyasa değeri 20 milyon liranın üzerinde yaklaşık 450.000 litre kaçak akaryakıt ele geçirilmiştir.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı