Bakanlıktan çok önemli açıklama

Damacana suların uygun ortamda üretimi ve dağıtımı için bir dizi önlemi uygulama kararı alan Sağlık Bakanlığı, üretim tarihi gibi bilgilerin yer aldığı birer kimlik verilecek damacanaların, tıpkı ilaçlar gibi takip sistemiyle izlenmesini hedefliyor.

AA
07 Ağustos 2012 - 11:55:21

Vatandaşların bu bilgilere cep telefonundan bile ulaşabilmeleri, bakanlığın hedefleri arasında yer alıyor. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanı Hüseyin İlter, damacana su denetimleri ve alınacak önlemlerle ilgili açıklamalarda bulundu.


2009 yılının Temmuz ayından sonra damacana sularla ilgili ruhsat yetkisinin valiliklere devredildiğini, denetimlerin ise hem valilikler hem de Sağlık Bakanlığı'nca yapıldığını anlatan İlter, üretim kapasitesi en düşük firmanın bile 4 kez il halk sağlığı müdürlüğü, bir kez de Sağlık Bakanlığı olmak üzere yılda 5 kez denetimden geçtiğini söyledi.

 

YALÇIN BAYER YAZIYOR
Bu suların ruhsatını kim veriyor

 

DENETİMLERDE DİKKAT EDİLEN HUSUSLAR

 

İlter'in verdiği bilgiye göre, bu denetimlerde tesisin hijyenik şartlarda faaliyet gösterip göstermediği, başka bir su markasına ait kapların kullanılıp kullanılmadığı, yıkama ve durulama ünitesinin durumu, yıkama suyu sıcaklığı, laboratuvarın koşulları, personelin kurallara uyup uymadığı, taşıma, depolama ve satış gibi unsurlara bakılıyor.


Açıklanan son denetimlerde de alınan numuneler belirli illerdeki yetkili laboratuvarlarda analiz edildi. Damacanaların yıkama ve durulama sularından da örnekler alınarak incelendi. Ayrıca tesisten dağıtılmak üzere gönderilecek sulardan da numuneler alındı.


“Numunelerin laboratuvarlara firmalar tarafından taşındığı” iddiasına da yanıt veren İlter, “Bu denetimler bakanlığımızca sürekli yapılır. Bazen firmalar güvenli taşımanın sağlanması talebinde bulunur, bizde numuneleri mühürler ve buna izin veririz. Bunların değiştirilmesi söz konusu olamaz. Ancak son denetimlerde numuneler kendi birimlerimiz tarafından laboratuvarlarımıza taşındı” diye konuştu.

 

SORUN YIKAMA AŞAMASINDA TESPİT EDİLDİ

 

Sağlıklı bir mikrobiyolojik analiz için en az 48, ortalama da 72 saat geçmesi gerektiğini ifade eden İlter, bu süre içinde şüphelenilen durum olması halinde testlerin tekrarlandığını, hatta numunelerin daha üst düzey laboratuvarlara gönderildiğini söyledi.


Denetimlerde değerlendirmelerin iki aşamada yapıldığını bildiren İlter, ilk aşamada damacanaların yıkanma ve hijyen durumuna bakıldığını söyledi.
Tekrar tekrar kullanılan damacanaların insan sağlığına zararlı olmaması için temizlik kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden İlter, şunlara kaydetti:
“Damacanaların 50-70 derece sıcak suda yıkanması gerekiyor. Aksi halde mikroorganizmalar temizlenemez. İşte sorun daha çok bu yıkama aşamasında tespit edildi. Dezenfektan madde ya yüksek miktarda kullanılıyor, ki bu takdirde insan sağlığına zararlı bromat seviyesi yükseliyor. Dezenfektan madde az kullanıldığında ise damacana yeterince temizlenmiyor. O zaman da mikroorganizmalar ürüyor. Uygunsuz olduğu belirlenen damacana sularda da tespit edilen sorun buydu.”

 

SATIŞ NOKTALARI

 

Denetimlerde piyasadaki satış noktalarının da gözden geçirildiğini belirten İlter, dolumdan satış aşamasına kadarki süreçte sıkıntılar belirlendiğini söyledi.
Üreticilerin satış noktaları üzerinde denetim uygulamadığını belirten İlter, “AB mevzuatına uygun çıkarılan yönetmelik bu konuda net değil. Biz bu yönetmelikte değişikliğe giderek üretici firmaya satış noktası bazında da daha fazla sorumluluk yükleyeceğiz. Üretici firma damacana suyun güvenliği konusunda kaynaktan tüketiciye ulaşıncaya kadar sorumlu olacak” şeklinde konuştu.

 

UYGUNSUZLUK TESPİT EDİLEN SERİLER TOPLANIR

 

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanı Hüseyin İlter, “Denetimlerde uygunsuzluk tespit edilen su markalarının satışının sürdüğü” iddiasına da şu yanıtı verdi:
“Denetimler sırasında uygunsuzluk tespit edilen serilerle ilgili toplatma kararı verilir ve firmaya uygunsuzluğu gidermesi için 1 haftalık süre verilerek tesisi kapatılır. Bir hafta sonunda uygunsuzluk giderilirse tesis faaliyete devam edebilir. Uygunsuzluk tespit edildiği belirlenen markaların piyasadaki örneklerinin depolardaki diğer serilere ait olduğunu tahmin ediyoruz. Ama vatandaşlarımızdan gelecek ihbarlar doğrultusunda da gerekli önlemleri alırız.”
İlter, firma tarafından toplanan suların depolarda muhafaza edilerek halk sağlığı yetkililerince imha edildiğini bildirdi.

 

ALINACAK ÖNLEMLER

 

Hüseyin İlter, damacana suların güvenliğinin artırılmasına yönelik alınacak önlemlerle ilgili de bilgi verdi.
Alınacak önlemlerin başında Ambalajlı Su Takip Programı'nın hızlandırılması geldiğini bildiren İlter'in verdiği bilgiye göre şu düzenlemeler uygulamaya sokulacak:
-Üretim tarihi, kaç kez dolum yapıldığı, üretici firma gibi bilgilerin yer aldığı birer kimlik verilecek damacanalar, tıpkı ilaçlar gibi takip sistemiyle izlenecek.
-Vatandaşlar bu bilgilere cep telefonundan bile ulaşabilecek.
-Dolum tesislerinde etkin yıkama, durulama ve dezenfeksiyon yapabilen su dolum makinelerinin kullanılması için önlem alınacak, firma modernizasyonu sağlanacak.
-Satış noktaları ve nakil araçlarının modernizasyonu, üretici firma bilgilendirmesi, uygun koşullarda depolama ve satış sağlanacak.
-Su Takip Programı'nın hazırlık aşamaları hızlandırılacak ve firmalara ait laboratuvar verileri dahil her türlü veri anlık izlenebilecek.
-Üretici firmalar su dolumundan tüketiciye ulaşım aşamasına kadar sorumlu tutulacak ve oto kontrol mekanizması geliştirilecek.
-Damacana kullanım süresi ve dolum sayısına kısıtlama getirilecek.

 

 

 

Yayınlanma Tarihi : 07 Ağustos 2012 - 00:00:19
Etiketler:


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün