Gündem Haberleri

  Bakanlık'tan bulaşıcı hastalıklar genelgesi

  ANKA
  23.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanlığı, bulaşıcı hastalıkların ihbarı ve bildirim sistemi ile ilgili genelge yayınladı. Genelgede, bulaşıcı hastalıklarla ilgili düzenli incelemelerin yapıldığı 9 ilin 14 ile çıkarıldığı bildirildi.

  Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar imzasıyla yayınlanan bulaşıcı hastalıklar genelgesinde, C05 İnfluenza (grip) hastalığının, ölümlere, ciddi iş gücü kaybına ve ekonomik kayıplara neden olabildiği belirtilerek, ölümlerin önlenebilmesi ve etkin aşının zamanında güncellenebilmesini sağlamak için influenza sürveyansının (verilerin sistematik olarak toplanması, biriktirilmesi ve özellikle elde edilen sonuçlara göre harekete geçecek kişiler başta olmak üzere bu sonuçlara ihtiyacı olan birimlere hızla geri bildirim sağlamak üzere verilerin değerlendirme sürecidir) yapılmasının büyük önem taşıdığı belirtildi.

  Genelgede, bu nedenle daha önce Ankara, İstanbul, Adana, Antalya, Samsun, Diyarbakır, Trabzon, Erzurum, İzmir’de gerçekleşen sürveyansın Bursa, Edirne, Konya, Malatya ve Van da da yapılacağı, böylece il sayısının 14’e çıkarıldığı bildirildi.

  Daha önce sadece 9 ilde bulunan eğitim ve araştırma hastanelerinde gerçekleşen sürveyansın 14 ilde seçilecek 10’ar sağlık ocağında, yine bu illerin eğitim ve araştırma hastanelerinde ve uzman hekimlerce yapılacağına değinildi.
  Genelgede, kesin vaka bildirimlerinin laboratuarlardan yapılacağına işaret edildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı