Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bakanlık'tan aile bütçesine katkı

  Hürriyet Haber
  13.11.2001 - 16:10 | Son Güncelleme: 13.11.2001 - 16:10

  Sanayi Bakanlığı internet sitesinde, paradan daha çok yarar elde etmeleri için ailelere kayıt tutup bütçe hazırlamaya başlamalarını önerdi.

   Sanayi ve Ticaret Bakanlığı`nın, internet sitesinde ``Para İdaresi`` başlığıyla yayımlanan duyuruda, tüm hizmet ve ihtiyaçların karşılandığı paranan idaresinin, para kazanmadan daha önemli olduğu kaydediliyor.

   Paranın iyi idare edilmesinin her aile için büyük bir sorumluluk olduğu ifade edilen duyuruda, kazanılan paranın belirli bir plana göreharcanması halinde daha fazla istek ve ihtiyacın karşılanabileceği, harcamalarla ilgili karışıklıkların ortadan kalkacağı ifade ediliyor.

  Duyuruda, para idaresi için geliştirilen harcama planının genellikle ``bütçe`` olarak adlandırıldığı belirtilerek, şu önerilere yer veriliyor:

  ``Paradan daha çok yarar elde etmek için bir bütçe geliştirmeden önce paranın nereden veya nerelerden, ne miktarda geldiği ve nerelere gittiği belirlenmeli. Bunu belirlemek için aybaşından başlamak üzere ay boyunca her hafta ayrı bir defter sayfası veya kağıda gelir ve harcamalar kaydedilmeli. Bunun için, önce kağıdın başına kapsadığı hafta tarihle belirtilir. Sonra kağıdın bir yanına (Gelirler) diğer yanına da (Harcamalar) başlıklı iki sütun açılır.

  Hafta boyunca ele geçen ve harcanan paranın miktarı ve nelere ait olduğu uygun başlığın altına kaydedilir. Her hafta sonunda her iki sütunun toplamı alınır; gelir toplamından harcamaların toplamı çıkarılır. Artan gelir sonraki haftanın sayfasının gelir sütununa aktarılır. Bu işlem ay sonuna kadar her hafta aynı şekilde tekrarlanmalı.

  Ay sonunda aylık toplam gelir ile aylık toplam harcama miktarı ve alışkanlıklar göz önüne açık seçik serilir. Böylece aile için harcama çeşitlerini incelemek, gereksiz bazı harcamaları ortadan kaldırarak yeni bir harcama planı geliştirmek mümkün olur.``

  BÜTÇE HAZIRLAYIN   

   Harcamaların kayıt altına alınması işlemi sonrasında gerçek ihtiyaç ve istekler doğrultusunda aylık aile bütçesi hazırlanması önerilen duyuruda, uygulanabilir ve gerçekçi bir bütçenin; aylık gelirtahmini, harcamaların tespiti, değişen harcamaların belirlenmesi, tasarrufa yönelinmesi ve bütçede denkliğin sağlanması olmak üzere, 5 adımdan oluştuğu bildirildi.

  Duyuruda, bu aşamalara ilişkin detaylı bilgilere yer verildikten sonra, şu uyarıda bulunuluyor:

  ``Bütçede denge sağlandıktan sonra artık uygulamaya geçilebilir. Uygulamaya altı ay kadar devam edip, planın işleyip işlemediği denenmeli. Yapılan harcamalar planla karşılaştırılıp, kontrol edilmeli, plandan sapmalar varsa, nedenleri araştırılıp düzeltilmeli.

  Aylık toplam gelir ile harcamada eşitliğin sağlandığı bütçe, aileye, günlük harcamaların nasıl karşılanacağı, gelecekteki büyük ödemelerin nasıl yapılacağı, borçların nasıl ödeneceği ve özel isteklerin nasıl karşılanacağına ilişkin yol gösterir.``

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı