"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

BAKANLIKLAR KARŞI, BÜYÜKŞEHİR KARARLI

BAŞKENT Fısıltıları’nda geçtiğimiz yıl ilk kez duyurmuştuk, kentteki uçuş güvenliği yani mania hatlarıyla ilgili yapılan hazırlığı.

Başkent’te yukarı doğru büyümenin önünü açacak, dev gökdelenlerin ve benzeri yapılaşmalara imkan sağlayacak bu hazırlıkla ilgili Büyükşehir Belediyesi’nin geçmişte kurumlarla denediği çözüm başarısız olmuştu.
Bu kez Büyükşehir Belediye Meclisi yolu denenmiş ve aldıkları kararla yapılaşma üst kotunu belirlemişlerdi.
Karar, kentte 300 metreye dayanan, 70 kata kadar çıkabilen yapıları mümkün kılıyordu.
Bu karara rağmen Eskişehir ve İstanbul yollarında devam eden ve yapımına yeni başlanacak yapıları yakından ilgilendiren kararla ilgili ise halen kurumlar arası “çekişme” yaşanıyor.
Geçtiğimiz ay mania planlarıyla ilgili Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden ve Milli Savunma Bakanlığı’ndan Büyükşehir Belediyesi’ne mania kararından vazgeçilmesiyle ilgili yazılar yazıldı.

TEHLİKE YARATIYOR

Gerekçe olarak özetle şöyle denildi:
* Etimesgut, Güvercinlik, Akıncı ve Temelli Askeri Havaalanlarının Milli Savunma Bakanlığı envanterine kayıtlıdır. Bu havaalanlarına ait mania planları Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayınlandı.
* Esenboğa Havalimanı’na ait mania planının ise, uçuş can ve mal emniyetini teminen ülkemizin de üyesi bulunduğu Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatının kriterlere göre genel müdürlükler tarafından hazırlanarak uygulanmak üzere ilgili kurum kuruluşlara gönderildi.
* Büyükşehir Belediye Meclisi kararı incelendiğinde, belediyelerin 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu’nun 47. maddesine aykırı bir şekilde mania planlarını ihlal edecek uygulamalara gidebilme riski bulunduğu anlaşıldı.
Yani bakanlıklar da Genelkurmay da mevcut uçuş güvenliği hatlarının korunmasını istiyor.

MANİA HATLARI   ZATEN İŞLEMİYOR

Büyükşehir Belediyesi ise yaptığı inceleme sonucunda şu sonuçlara ulaşmış:
* Etimesgut ve Güvercinlik hava alanlarının uçuş konileri ve mania hatlarının; Çankaya, Keçiören, Yenimahalle ve Etimesgut belediye sınırlarında yoğun konut alanlarının, sanayi alanlarının Eskişehir ve İstanbul Yolu’nun üzerinde yer alıyor.
* Bahsi edilen yerlerde daha önceki yıllarda yapılmış mania hattını aşan ruhsatlı yapılar ve doğal tepeler nedeniyle mania hattı zaten işlemez hale geldi.

10 KATA VAR 2 KATA YOK

* Bazı alanlarda mania hatları tabii tepeler, dağlar, yamaçlar, mevcut trafik yollarının dahi altında kalıyor, mania hatlarına dair ilgili kurumlardan alınan yükseklik görüşleri çelişiyor. (İskanını almış 10 katlı bir yapı yanında 2 katlı bina yapılmak istendiğinde red cevabı veriliyor)
*Tarafımızdan mania planlarının oluşturduğu problemlerin giderilmesi amacıyla anılan planların güncellenmesi için ilgili kurumlar nezdinde yapılan girişimler sonuçsuz kaldı.

VATANDAŞ TALEBİ

Büyükşehir Belediyesi bu nedenlerin yanı sıra vatandaşların yoğun talebi, şehir merkezinde eğitim uçuşlarının oluşturduğu risk, başka bir bölgede konuşlandırma çalışmaları devam edilen bir havaalanı için çevredeki yapıların yüksekliğinin sınırlanarak mülkiyet hakkının kısıtlanması ve mania kotunu aşacak şekilde bir çok yapıya uygun görüş verilmesi gerekçesiyle de geri adım atmayacağını açıkça belirtiyor.

MAHKEMEYE GİDİN

Ve yeni mania planlarıyla ilgili itirazı olan kurumlara mahkeme yolunu gösteriyor.
Durum böyle...
Belediye kararında ısrarcı. Peki bakanlıklar mahkeme yoluna gider mi?
Onu da zaman gösterecek...

X