Gündem Haberleri

  Bakanlık Kangal'ı internetle tanıtacak

  Hürriyet Haber
  21.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KÜLTÜR Bakanlığı, Sıvas Kangal köpeğini dünyaya tanıtmak için kolları sıvadı. Bakanlık, ‘‘Kangal Irkı Anadolu Çoban Köpeği Tanıtım Projesi’’ kapsamında kangal köpekleri için internette özel bir sayfa açtı. Kangal köpeği için açılan kampanyayı web sitesine taşıyan Kültür Bakanlığı, köpeği özel olarak derlediği bilgiler ve fotoğraflarla tanıtıyor.

  Yavru kangalların yeşil bir çayırda koştuğu özel bir tanıtım filminin de bulunduğu Bakanlığın özel sayfasında, ‘Kangal Köpeğinin Tarihçesi’, ‘Genel Özellikler’, ‘Kangal Köpeğinin Kurt Boğması’, ‘Irk Özellikleri’, ‘Döl Verim Özellikleri’, ‘Kızgınlık Belirtileri ve Çiftleşme’, ‘Gebelik ve Doğum’, ‘Kangal Köpeklerinin Beslenmesi’, ‘Yavrulara Gösterilecek Özen ve Beslenmeleri’, ‘Köpeklere Günlük Bakım’, ‘Köpek Yetiştiriciliğinde Kullanılan Malzemeler’ ve ‘Kangal Köpeğini Nasıl Temin Edebilirsiniz?’ başlıkları yer alıyor.

  Kültür Bakanlığı'nın Kangal Köpekleri Tanıtım Projesi kapsamında açtığı web sayfasının adresi şöyle:

  http://www.kultur.gov.tr/yeni/kangal/default.html

  Sayfadaki bilgilere göre, yapılan araştırmalarda kangal köpeğinin tarihçesine ilişkin en ufak bir belge yok. Hakkında çeşitli rivayetler bulunan köpeğin Asurlular ve Babilliler zamanında arslan ve kaplanlara karşı korunmak için büyük bir özenle yetiştirildiği, arslanları rahatlıkla mağlup ettiği söyleniyor.

  İkinci bir rivayete göre, bu nadir ırkın macerası, Hint mihracesinin Osmanlı padişahına (Yavuz Sultan Selim veya 4. Murat'a) bir köpek hediye etmesiyle başlıyor. Sarayda bulunan ve arslanla boğuşan köpek, aslanı yenince padişahın nazarında büyük bir ilgi görüyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı