ANKARA HABERLERİ

Bakanlık ishal iddialarını yanıtladı

Hürriyet Haber
04.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Sağlık Bakanlığı, Ankara Tabip Odası’nın Ankara’daki su kesintilerine bağlı ishal vakası artışı olduğu iddialarını yalanladı.

Hürriyet Haber

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, yaz aylarının su ve besinlerle bulaşan hastalıkların daha sık görüldüğü bir dönem olduğu belirtilerek, bakanlık tarafından her yıl Mayıs ayından başlamak üzere tüm Türkiye’de ishalle seyreden hastalıklara ilişkin aylık veri toplandığı, bazı özel durumlarda haftalık ve günlük veri toplanması uygulaması da yapılarak muhtemel herhangi bir salgının zamanında fark edilerek önlenmesinin hedeflendiği kaydedildi.

Ankara’da su kesintisi sorununun yaşandığı Ağustos ayından bu yana günlük izleme uygulamasına geçildiği, belediye tarafından şebeke sularının düzenli olarak klorlandığı belirtilerek, "Belirlenen yaklaşık 600 noktadan günlük bakiye klor ölçümü yapılmakta ve 100 noktadan bakteriyolojik analiz için numune alınmaktadır. Bugüne kadar herhangi bir bakteriyolojik üreme olmadığı gibi, şebekenin uç noktalarında da yeterli klor tespit edilmiştir" denildi.

Haftalık hastalık bilgileri önceki yılların aynı dönemiyle kıyaslanarak değerlendirildiğinde, bu yılın yaz ve sonbahar aylarında vaka sayılarında herhangi bir artışın söz konusu olmadığının altı çizilen açıklamada, dizanteri ve Hepatit-A gibi spesifik etkenli bazı hastalıkların vaka sayılarında azalmalar kaydedildiği belirtildi.

Akut kanlı ishal vaka sayısının geçen yılın Temmuz-Eylül ayları arasında 74 iken, bu sayının bu yılın aynı döneminde 30’a düştüğü, ayrıca 3-9 Eylül tarihleri arasında toplam 7 bin 250 ishal vakası bildirimi varken, 24-30 Eylül tarihleri arasındaki vaka sayısının 6 bin 125 olduğu bildirildi.

Sağlık Bakanlığının konuyla ilgili hassasiyeti ve alınan tedbirlerle bu hastalıklarla mücadelede önemli mesafeler alındığı belirtilerek, "Basında yer alan ishal vakalarında artış olduğu iddiası gerçeği yansıtmamakta ve kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesine neden olmaktadır. Ayrıca Türkiye’de hastalık verilerinin saklandığı beyanatı da doğru değildir" denildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bakanlık ishal iddialarını yanıtladı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:53
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı