Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bakanlık: Etol Fort'un yan etkileri kesinleşmedi

  ANKA
  21 Şubat 2006 - 18:27Son Güncelleme : 21 Şubat 2006 - 18:27

  Sağlık Bakanlığı, kalp krizine neden olduğu savunulan ve ABD’de yasaklanan etodolak etken maddesi içeren "Etol Fort" isimli ilaçla ilgili iddialara yanıt verdi. Bakanlık, ilacın yan etkilerinin kesinleşmediğini açıklarken, geri çekilmesinin objektif koşulların oluşmasıyla gerçekleşebileceğini bildirdi.

  Sağlık Bakanlığı, kalp krizine neden olduğu savunulan ve ABD’de yasaklanan etodolak etken maddesi içeren "Etol Fort" isimli ilaçla ilgili iddialara yanıt verdi.Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’de satışına izin verilen bütün ilaçların uluslararası referanslara uygunluk gösterdiği belirterek, ilaçların yan etkilerinin zaman içinde oluşabildiği kaydedildi.

  İlaçları kullanırken yaş, cinsiyet ve gebelik gibi durumlara dikkat edilmesinin önemine değinilen açıklamada, etodolak etken madde içeren ağrı kesici ilacın, geçen yıllarda tüm dünyada geri çekilen romatizma ilaçlarıyla benzer yönlerinin kesinleşmediği ifade edildi.

  İlacın piyasaya arzından bu yana ilaç güvenliğinin İzleme ve Değerlendirme Merkezi tarafından takip edildiği belirtilen açıklamada, bu gibi ilaçların geri çekilmesinin ancak objektif koşullar gerçekleştiğinde söz konusu olabileceği bildirildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı